A szekrények hálás bútordarabok. Hihetetlenül sokoldalúak. Térelválasztó, tároló, rakodóhely, díszítő elem. Ezen kívül ezerféle stílust jeleníthet meg. Anyaga általában fa, de lehet más is (ez azonban ritka, mint a fehér holló). Egy azonban biztos: a szekrény arra jó elsősorban, hogy tároljon. Ehhez aztán valahogy ki kell nyitni. De hogyan?
Szekrények, amelyek ki tudja, hogyan nyílnak
A szekrények legfontosabb tulajdonsága, hogy legalább két kazalnyi cuccot elnyelnek. (A kazal méretétől függően. J) Ezért is fontos, hogy zárt tároló rész is legyen a szekrénybe építve. (Van az úgy, hogy jó néhány dolgot el akarunk süllyeszteni a kíváncsi szemek elől. Ilyenkor lehetünk hálásak annak, aki feltalálta a zárható ajtajú szekrényeket. :) )
A szekrények lehetnek akasztósak, polcosak, fiókosak. Vagy ezek valamilyen kombinációja. Ezek mind azt jelentik, hogy valamilyen mozgó rész, azaz ajtó vagy fiók van a szekrényen vagy a szekrényben. A mozgatásuk lényege pedig az, hogy valahogyan ki kell nyitni őket.
Ezt hagyományosan valamilyen fogantyúval szokás megoldani. Ez jó is, hiszen a fogantyúk remek díszítő elemek is lehetnek. (Egyszer majd erről is írok egy cikket. :) )
Most azonban olyan szekrényeket mutatok, amelyek éppen attól izgalmasak, hogy nincs rajtuk fogantyú. Pontosabban sok esetben nem is látszik, hogy hogyan vagy hol nyílik a szekrények ajtaja, fiókja. A rejtett „fogantyúk” egyrészt érdekesebbé, szokatlanabbá teszik a szekrényeket, másrészt sokkal egyneműbbé. Ez utóbbit úgy értem, hogy a nagy, összefüggő felületet szinte alig töri meg valami (hiszen nincs fogantyú, ami „belezavarhatna” a látványba). Szinte olyan, mint egy monolit.
Hogyan lehet egy ilyen „tömböt” kinyitni? Mutatom.
Szekrények – bemart fogantyúval
Ez az a szekrény, amely a fogantyú elrejtése tekintetében határesetnek mondható:
Végül is van fogantyú, csak „anyagában mintás” alapon. JA fiók falába mart fogó rész azért nem feltűnő, mert a fiók anyagából nem „ugrik ki”. Cserébe azonban szépen kivitelezett, ezért még a maga diszkrét voltában is szép.
Szekrények, ha a fogantyú álcázott
Léteznek olyan szekrények is, mint például ez a grafitszürke példány, amelyeknek azért nem látszik a fogantyúja, mert szem elé tették:
Nagyon is jól látszik a bemart fogantyú – hiszen éppen ez a részlet lett kiemelve. Ez a szekrény annyiban követi a hagyományokat, hogy a fogantyú díszítő elemként is funkcionál rajta. Annyiban azonban szembe megy a tradícióval, hogy nem fogantyúnak néz ki. Hanem csak simán egy díszítő betétnek a sötétszürke felület tömegén.
Szekrények, amelyeknek negatív fogantyúja van
Másképp nem tudom nevezni, mert ez a „fogantyú” kábé annyira fogantyú, amennyire egy fénykép negatívja fénykép:
A célnak megfelel, mégis teljesen ellentétes azzal, ami megszokott. Pont, mint a negatív.
Ennél a szekrénynél ugyanis nem az ajtókban és a fiókban vannak bemarva a fogantyúk. A szekrény ajtó- és fióklapjai tökéletesen egybefüggőek, sértetlenek. A bemarás itt a szekrény szerkezetében van.
Ez nemcsak azért jó megoldás, mert látványos. Hanem azért is, mert nagyjából fele annyi ujjlenyomat látszódik majd a szekrényen. Mégpedig azért, mert a bemaráson keresztül a fióklap és az ajtó mögé tudunk nyúlni.
Szekrények – kubista stílusban
Nem, valójában nem ez az igazi kubista stílus, de jobb nem jutott eszembe. Hiszen tervező a kocka formát variálta, ahogyan csak tudta:
Ebben a szekrényben az a különleges, hogy tényleg alig lehet észrevenni, hogyan lehet az ajtókat kinyitni. Még csak bemart fogantyú sincsen. Akkor mi van?
Ha kicsit erősebben koncentrálva és a rézszínű betétekre sandítva újra megnézed ezt a szekrényt, akkor láthatod, hogy a „lyukas résztől” jobbra és balra kiinduló fémszínű betét mentén nagyon vékony fémlapok vannak elhelyezve. Na, ezek a fogantyúk.
Kubista szekrények – faltól falig
Ezt a szekrényt is meghatározzák a kockák és más négyszögek, akár a zárt, akár a nyitott felületekről is van szó:
Őszintén szólva akármennyit is néztem a képet, még kinagyítva sem láttam, hogy hogyan nyithatóak a szekrényajtók. Valószínűleg valamilyen „push”, azaz nyomható megoldással zárható a szekrényajtó. A fogantyú rései úgy el vannak dugva, hogy egy kicsit sem zavarnak be a szekrénysor látványába. Gyakorlatilag az egész teljes falat elfoglaló beépített szekrény, amely a színével szinte kiugrik a fehér háttérből. Így olyan, mintha a hátsó falat más színűre festettük volna – ezzel különös hangsúlyt adva a tér ezen részének.
Külön tetszenek a szekrény tömbjébe itt-ott elszórt nyitott, és másféle színű fából készített nyitott betétek. Izgalmas ellentétpárt alkot nemcsak a szekrény sötét színével, hanem a nyitott-zárt, rejtett-nyílt, masszív-mozgalmas kontraszt is megjelenik.
Szerintem ez a szekrény úgy telitalálat, ahogy van. Mondom, arra nem jöttem rá, hogy a fogantyúk helyett ebben a konkrét esetben hogyan oldották meg az ajtók nyithatóságát. Azt azonban tudom, hogy én hogyan oldanám meg. Szóval ha egy ilyen szekrény az álmod, akkor mi gond nélkül el is készítjük Neked. :)
Lyuk a szekrény üvegén
Egy szekrény ajtaján mindig látványos designelem lehet az üveg. Annyiféle színű, átláthatóságú, kivitelezésű üveg használható betétként egy szekrény ajtajában, hogy csak győzd kiválogatni. Ha pedig elég vastag is az az üveg, akkor egy szép lyukkal megoldható az ajtó nyitása is:
Már a szekrény faanyaga is látványos, hiszen többrétegű préselt fából készült, ahol a rétegzés maga is látványelemként szolgál. Ezt ki is emeli a teljes takarást biztosító opálüveg, amely így távolabbról nézve ugyanazt az optikai hatást biztosítja a takarás miatt, mint egy falapból készített szekrényajtó.
A fogantyú helyett alkalmazott kivágás (leánykori nevén: lyuk) pedig nemcsak praktikus, hanem további látványelemként működik. Igaz, így az ajtónyitásra szolgáló elem messze nincs elrejtve. Csak más, mint ami megszokott.
Sötét és hatalmas – szekrény akár kis helyre is
Ez a szekrény ajtónyitás tekintetében hasonló megoldású, mint amit kékben már mutattam, hiszen a fogantyút itt is egy, a szekrény vázába, szerkezetébe készített bemarás helyettesíti:
Amiért mégis betettem ide, annak oka az volt, hogy a szekrény sötét színe miatt sokkal jobban látszik a bemart fogantyúk helye. Igaz, ezzel nem elrejtették a bemarásokat, hanem sokkal inkább kiemelték – éppen a színek kontrasztja hívja fel rájuk a figyelmet.
Ezzel azonban a bemarások is díszítő elemmé váltak. Ezért is érdemes megfigyelni, milyen gonddal álmodta meg a tervező a bemarások helyét, hogy a szemnek kellemes egyensúlyú legyen az elosztásuk. Sehol nincs belőlük túl sok vagy túl kevés. Pont jó.
Szekrények dolgában hogyan állsz?
A szekrény szinte örök darabnak számít minden otthonban. Nem egy-két évre szokta venni az ember. Éppen ezért olyan fontos, hogy jól legyen kiválasztva az anyaga, a desingja, és szépen legyen kivitelezve.
Ha ilyen szekrényre vágysz, akkor kérj tőlünk ajánlatot, és mi elkészítjük Neked. ›››
És így néz ki egy Fa-Héj szekrény, ami a Facebook oldalunkon tomboló sikert is aratott – hála az unikornisoknak... :) ›››