Lakásfelújítás az újévi fogadalmad? Nagyszerű, hajrá! A lakásfelújítás sok időt, energiát felemésztő dolog, ettől függetlenül hisszük, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem kell feltétlenül egy rémálomnak lennie. Még akkor sem, ha fenekestül felforgatod a lakásod.
Lakásfelújítás – Hogy némultam volna meg, mielőtt ezt kiejtettem a számon!
Mit mondjak, volt már pár olyan ügyfelünk, aki ezt mondta, mire hozzánk eljutott. Pedig akkor még csak a szervezésnél, az utánajárásnál tartott. Tény, nem egyszerű ügy megtalálni a megfelelő mestereket. De nem is lehetetlen. A lakásfelújítás ugyanis szerintünk nem kell, hogy mindennapi Xanax-szal járjon.
Korábban már írtam arról, hogy hogyan találhatod meg a jó asztalos mestert. Még abban is tudunk segíteni, hogyan találj más mestereket, akik szintén megbízhatóak – minőségben és precizitásban is. Végsősoron azonban mégiscsak Neked kell az egészet fejben összeraknod. Nem kicsit, nagyon. Nem nagyjából, részletesen.
Lakásfelújítás – miért hiszi mindenki, hogy ez tökre gáz?
Azt, hogy a lakásfelújítás kapcsán milyen rémtörténeteket hallottunk már, két blogcikkben gyűjtöttem össze. Az első részt itt olvashatod, a másodikat pedig itt. És ezek ugyan nagyon viccesnek hangzanak így, más bőrén megtapasztalva, amikor azonban az ember éppen a legközepebb közepén van, már nem annyira szórakoztató.
Az, hogy tök gáznak tartja szinte mindenki a lakásfelújítást, általában azért van, mert minden ellenkező állítással és hiedelemmel ellentétben a felújítók nem készültek fel rendesen a felújításra. A lakásfelújítás ugyanis nem akkor kezdődik, amikor felrajzolom az első vázlataimat, elkezdem számolgatni, mi hogyan fér be a lakásba, mi hány négyzetméter, és mennyibe kerül. Meg hogy a különböző feladatokra megtaláljuk-e a megfelelő mestereket.
Nem. A lakásfelújítás ott kezdődik, hogy megteremtjük a lakásfelújítás feltételeit. És hogy már ekkor van egy hozzávetőleges elképzelésünk arról, hogy hogyan is fog kinézni a jövőbeli otthonunk. Ha mindenki ezzel kezdené, sokkal kevesebb lenne a menet közben adódó bosszantó baki.
Melyek a lakásfelújítás feltételei? – Hát persze, hogy az a hülye pénz!
Hát, ugye, vannak anyagi keretei. És ebben komoly szerepe van annak a bizonyos józan paraszti észnek is.
Az anyagi feltételeket ugyanis nem egyik napról a másikra fogod tudni előteremteni – ezért is kell akár már pár évvel a tervezett lakásfelújítás előtt tudni, hogy mit is akarunk valójában. Így ugyanis sokkal könnyebb kiszámolni, nagyjából mennyi pénzre is van szükség. Arról nem is beszélve, hogy így van elegendő idő is arra, hogy ezt a pénzt összeszedjük.
Itt pedig támad a józan paraszti ész. Mire ott tartasz, hogy OK, jöhet a lakásfelújítás, nem egyszerűen rendelkezésre kell állnia a pénznek – hanem kicsit bővebbre kell engedned az anyagi keretet, mint amennyiért a tervezett melókat elvállalták, plusz az anyag, meg a bútor ára kerülnek. Miért? Mert akármilyen jól is szervezed a lakásfelújítást, mindig előfordulhatnak váratlan dolgok. Amik általában megdrágítják a felújítást. Ez a fajta biztonsági puffer minden lakásfelújítás esetében természetes kellene, hogy legyen.
Nem vagyok szakértő, de annyit azért én is tudok, hogy ehhez van még egy jó eszköz is a kezedben: a lakástakarékpénztár. Kiválóan lehet vele előre gyűjtögetni – ráadásul évente 72.000 Ft-tal még az állam is megtámogat. Az meg külön jóság, hogy több lakástakarékot is lehet nyitni (mindet más-más családtag nevére, akár a gyerekére is), és ezt mind egy és ugyanazon ingatlan felújítására fordítani. Mindezt már betétenként akár havi 5.000 Ft-tól is.
Ha azonban biztosan jót akarsz Magadnak, kérdezz meg egy pénzügyi tanácsadót, aki minden részletről felvilágosít. (Mondom, ez azért mégsem az én szakterületem.)
A lakásfelújítás feltétele – az ember
Aztán vannak a lakásfelújításnak személyi feltételei is ugyebár. És ehhez megint csak jól jön, ha egy kicsit előre gondolkodunk.
Ha tudjuk, hogy nagyjából mit akarunk, akkor már akár évekkel korábban is elkezdhetjük építgetni a mesterek címlistáját. Ezer százalék, hogy az ismeretségi körünkben valaki az évek során konyhabútort csináltat, felújítja a fürdőt, kicserélteti a padlólapokat, vagy éppen laminált padlót rakat le, esetleg kifestet-tapétáztat, szigeteltet, nyílászárókat cseréltet. Ha valahol olyan munkát látunk, ami nekünk is tetszik, nem kell szégyenlősnek lenni, kérjük el a munkát jegyző mester elérhetőségeit.
Persze csak miután arról is alaposan kikérdeztük az ismerőseinket, hogy milyen volt a mesterekkel és csapatukkal együtt dolgozni. Mert az nem elég, hogy szépen dolgoznak. Az sem mindegy, hogy
- pontosak-e
- szólnak-e, ha valami váratlanul közbe jött
- megoldják-e a felmerülő problémákat, vagy csak hümmögnek, netán az előttük dolgozó másik mesterekre mutogatnak
- mennyire tartják magukat a megállapodásotokhoz – előállnak-e menet közben is váratlan követelésekkel, ötletekkel, amivel teljesen fejre állítják az addig lebeszélt munkamenetet
- és ehhez hasonló bármilyen körülmény, ami Neked fontos.
Ezzel azonban még nincs vége! Különösen akkor, ha még nem azonnal vágunk bele a lakásfelújításba. Mert az ismerősöktől kapott vélemény lehet ugyan jó, de mint tudjuk, egy referencia nem referencia. Utána kell nézni a szóba jöhető mestereknek. Gyakorlatilag Te leszel a CSI, és lenyomozod a szakembereket.
Erre azért az internet korában jó esélyed van. Ha ugyanis cégről van szó, ma már alapvető követelmény, hogy legyen minimum Facebook-oldala, de az sem földtől elrugaszkodott igény, hogy weboldala legyen. Ahol visszakereshető és leellenőrizhető referenciák találhatóak.
Ha csak szimpla egyéni vállalkozó a kiszemelt mester, már kisebb a valószínűsége, hogy weboldalt tart fenn, de arra, hogy a Facebookon megtaláld, még így jó esély van. Már ha komolyan szeretne állandó melót magának a szakember. De legalább valamilyen szakembereket gyűjtő oldalon meg lehet találni, mint amilyen régen a Yellow Pages (Sárga Oldalak) volt. Nyilvánvaló, minél stabilabb a cég, minél több elégedett vevőt tud felmutatni, annál hihetőbb, hogy az ismerősödnél látott munkateljesítmény nem egyedi, kiugró eset, hanem ez a megszokott.
A lakásfelújítás rejtett sikertényezője – a Te tudásod
Merthogy a lakásfelújítás sikerének és megfelelő előkészítésének van még egy fontos faktora, amiről kevés szó esik. Ez pedig a Te tudásod.
Arról, hogy az, amit és ahogyan fel szeretnél újítani, tényleg működik-e. Ha igen, akkor úgy működik-e, ahogyan Te azt most tudod.
Ez három okból fontos:
- nem nagy baj, ha a mesterekkel az előzetes egyeztetések során is szót tudsz érteni, tudod, hogy miről beszélnek.
- nem nagy baj, hogy ha már érted, mit mondanak, nem tudnak átdobni a palánkon.
- nem nagy baj, hogy nem akarsz lehetetlent követelni a szakiktól, például valami olyat, ami ellentmond a fizika és a technika jelenleg ismert törvényeinek és lehetőségeinek. Nincs annál idegesítőbb, amikor a megbízó és a kivitelező meddő vitákat folytat ilyen kérdéseken, amik igazából nem is kérdések, hanem lehetetlenségek.
Félreértés ne essék: nem azt mondom, hogy képezd ki Magad okleveles burkoló mesterré vagy asztalossá! Csak azt, hogy legyen egy egészséges rálátásod arra, hogy mit is szeretnél.
Lakásfelújítás? Hajrá!
Ha így felkészültél, akkor nincs az a lakásfelújítás, ami horrorrá válhatna. Mert ha mégsem válik be valamelyik mester, akkor elő tudod húzni a listádról a következőt. (Persze ilyenkor időveszteséged lesz.) Mert ha valami váratlan mégis közbe jönne, akkor ott az aranytartalék, amihez nyúlhatsz.
Szóval no panic! Te csak készülj fel alaposan – a többi a mi dolgunk. Ha éppen nyílászárócserében, fa lépcső beépítésben, új bútor készítésében gondolkodsz, akkor nézz szét nálunk, és kérj ajánlatot!