A nyílászárók karbantartása minden lakás- és háztulajdonos rémálma – különösen, ha sok a kültéri ajtó és ablak. Már belegondolni is rossz, hogy sok nyílászáró esetén mivel jár a felújítás, karbantartás: csiszolás, egyenetlenségek kezelése gittel, és legalább két rétegben festés. Ez még akkor is nagy meló, ha nem házilag csinálod, hanem mestert hívsz. De mi van, ha én azt mondom, hogy mindez megúszható, mert tudunk egy módszert, ami olyan egyszerű, mint a faék?
Nyílászárók karbantartása – ami megszokott kontra játszi egyszerűség
Olvastad a blogon egy lakásfelújítás képzelt naplóját? Az „Ahogyan volt...” részekben olvashattad több kedves megrendelőnk rémtörténeteinek zanzáját. Ami így utólag vicces, benne lenni azonban kifejezetten idegesítő.
Nagyjából így lehet elképzelni a nyílászárók karbantartásával együttjáró felfordulást is – kicsiben.
De ennek nem kell így lennie! Van olyan karbantartási módszer, ami olyan egyszerű, mint a faék, nem kerül sok időbe, mert az ablakpucolással egy időben, szinte ugyanazzal a mozdulattal elintézhető.
Ezért mi olyan ablakokat és kültéri ajtókat gyártunk, ahol nincs szükség a megszokott felfordulásra, vagy arra, hogy a szabadságodat kellene a felújítással töltened. A nyílászárók karbantartása sokkal-sokkal kevesebb munkával megúszható. Miért ne örülhetnél a nálunk készült nyílászáróidnak akkor is, amikor éppen karbantartod?
Nyílászárók karbantartása – ennek tutira örülni fogsz!
Mert azt garantálom, hogy nagyon-nagyon fogsz örülni neki, ha megtudod, mennyivel kevesebb munkába kerül a mi nyílászáróinkat felújítani, mint egy normál ajtót vagy ablakot.
A homlokzati (kültéri) nyílászárók karbantartásának menete a mi ablakaink és ajtóink esetén a következő:
- Évente legalább egyszer (de ajánlott félévente egyszer) a nyílászárók külső fafelütetét áttöröljük egy nedves, enyhén mosószeres kendővel. TILOS: hosszasan áztatni a fát, vagy savval, lúggal kezelni!!!
- A mosószeres tisztítás után várjuk meg, amíg a fafelület megszárad.
- Száradás után a nálunk megvásárolható speciális felületápoló anyagot egyszer, vékony rétegben kenjük fel a fára.
- Hagyjuk az egészet megszáradni.
És kész! Mintha csak port törölnél. Egyszer áttörlöd a fa ajtókat, ablakokat ezzel az ápolószerrel, és el is intézted a karbantartást legalább egy fél évre.
Mit tudsz ezzel javítani, megszüntetni, eltüntetni? A napsugárzás, a szél és a csapadék hatásait. Mindazt, amit normál esetben a faglettel, mázolással, festéssel szokás. Itt meg évente kétszer az ablakmosás közben egy füst alatt elintézheted a karbantartást is. Jóval kevesebb idő – és jóval pénztárcabarátabb megoldás.
Nyílászárók karbantartása – ezt sem árt ellenőrizni!
Persze nemcsak fafelületei vannak egy nyílászárónak, így nem baj, ha minden részét ellenőrizzük. (Erre szintén jó alkalom az ablakmosás.)
Vedd ezt úgy, mint egy ellenőrző listát:
- Ellenőrizd évente legalább egyszer:
- a vasalatokat – tisztítsd meg a lerakódott szennyeződésektől, ha kell, olajozd (természetesen erre alkalmas olajjal, amelyet szintén beszerezhetsz tőlünk)!
- a működési hézagokat – és, ha szükséges, állítsd, vagy állítasd utána a vasalatokat! (Akár minket is megkérhetsz rá, ha elállítódnak az ablakok, ajtók hézagai, vagy a vasalatok, szívesen beállítjuk Neked ezeket újra.)
- a gumitömítéseket – ezeket is ápold szilikonnal vagy glicerinnel, hogy a gumitömítés megtartsa rugalmasságát!
- a csavarokat – ellenőrizd, húzd utána, ha szükséges!
- Rendszeresen szellőztess! – ez most furán hangozhat, de szükséges a nyílászáróid állagának megóvásához. Előfordulhat ugyanis – különösen a műanyag nyílászáróknál – páralecsapódás – ami szellőztetés nélkül penészedéshez vezethet. (És bár a fa természetesen szellőzik, a szellőztetés ekkor sem árt a jobb légcsere miatt.)
- Rendszeresen tisztítsd az üvegfelületeket! – esztétikai szempontból sem rossz ötlet az ablakmosás, de a különböző szennyeződések eltávolítása a fa- és az üvegfelületek illeszkedésénél karbantartási nézőpontból is hasznos.
- Tartsd tisztán a vezető sínt! – ennek a sínnek az a dolga, hogy a fa ajtó szárnyai megfelelően és simán csusszanjanak a helyükre. Nyilvánvaló, hogy ha ez a sín elpiszkolódik, akkor nehezebben tudod nyitni-csukni a nyílászárót. Szóval Magadnak teszel vele jót, ha tisztán tartod.
Nyílászárók karbantartása – van még pár jó tippünk...
Ezen kívül is van még két megszívlelendő jótanácsunk:
- TILOS: éles, hegyes tárgyakkal ütögetni, karcolni a fafelületeket!
- TILOS: a csapkodás és a rugdalás. (Lehet, hogy Neked ez magától értetődő, de sajnos az a tapasztalat, hogy nem mindenkinek, így inkább leírtam ide is.)
- Ha a nyílászáró szerkezete meghibásodik, a javítását minden esetben bízd inkább szakemberre! (Már csak azért is, mert ezzel a garancia elvesztését kockáztatod.)
Te is szeretnél ilyen könnyedén karbantartható nyílászárót a lakásodra, házadra? Kérj ajánlatot! ›››