3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Az asztalos a jobb kezed az otthonteremtésben

 

Nem tudom, milyen elképzelésed van arról, hogy egy asztalos mester mire képes. Ha egy kicsit tovább olvasol, akkor lehet, hogy okozok néhány meglepetést. Az asztalos ugyanis nemcsak arra képes, hogy jó minőségben elkészítse, legyártsa a fa ajtó, fa ablak minden darabját – szinte szó szerint tokkal-vonóval –, hanem arra is, hogy Veled ötleteljen.

 


 

Az asztalos lakberendezési tippjei #1

 

Ha éppen ott tartasz, hogy kiválaszd a Számodra legjobb asztalos szakembert, akkor ez egy fontos választási szempont lehet! Ha az asztalos nem egy konkrét elképzelést, hanem egy megoldandó problémát, feladatot kap Tőled, akkor arra is van ötlete, javaslata.

 

Ez a javaslat, ötlet azonban nem arra irányul, hogy Te mennyire köss kompromisszumot az elképzeléseidben, és mondj le erről vagy arról, ezzel igazodj ahhoz, amit az asztalos biztonsággal meg is tud csinálni! Sokkal inkább arra, hogy az Általad elképzelt bútor, ajtó, ablak, lépcső stb., hogyan valósítható meg. Azaz az asztalos nem a Te elképzeléseidet hajlítja ahhoz, amit ő tud, hanem a tudását igazítja ahhoz, amit Te szeretnél viszont látni az otthonodban.

 

Milyen asztalos is?

 

Ez sem mindegy! Létezik ugyanis épületasztalos és bútorasztalos. Ez igazából két külön szakma – és kevesen vannak, akik mindkettőt magas színvonalon művelik.

 

Az épületasztalos az a segítőd, aki elkészíti azokat az elemeket, amelyek meghatározóak lehetnek az otthonod tereinek kialakításában. Ezek az elemek ugyanis beépítettek, nem mozdíthatóak. Ha egy fa ajtó, fa ablak, egy falépcső, vagy akár egy radiátortakaró egyszer a helyére kerül, azt már csak komoly anyagi áldozatok árán tudod megmozdítani, átalakítani. Ezért nagyon fontos, hogy ezeket a térelemeket olyan asztalos készítse el, aki valóban pontosan és jó minőségben dolgozik.

 

A bútorasztalos pedig – mint a neve is mutatja – bútorokat készít. És az, hogy milyen jó asztalos, abból derül ki, hogy miből készíti a bútorait. Készítheti bútorlapból – de nem mindegy, hogy milyen minőségűből. (Szerintem Te is láttál már olyan lapra szerelt bútort, amiből gyakorlatilag kispórolták az anyagot: a bútor hátlapja farostlemez, sőt láttam már olyat is, ahol a fiók alja és hátlapja is az volt.)

 

Ez az, ami nálunk elképzelhetetlen.

 

 

Az asztalos lakberendezési tippjei #2

 

Ha már látod lelki szemeid előtt, hogy milyen otthont szeretnél Magadnak és a családodnak, akkor keresd meg az asztalos mestert, aki mindezt olyan minőségben készíti el, ahogyan Te szeretnéd. Ha épület- és bútorasztalos munkák is szerepelnek a terveid között, akkor keress olyan asztalost, vagy asztalos műhelyt, aki lehetőleg mindkettőt tudja. Ha csak külön találsz épület- és bútorasztalost, az sem baj, de hozd össze őket, hogy tudjanak egyeztetni. Így biztos, hogy fa ajtó, fa ablak, falépcső, radiátorburkolat, térelválasztó és bútor is egységes, a választott lakberendezési stílushoz passzoló lesz.

 

Több fényt!

 

Amikor építkezel, vagy felújítasz, érdemes végiggondolni, hogy milyenek lesznek a lakásban a fényviszonyok. Minél több a természetes fény, annál jobb, mert nem kell áramot használni a világításhoz.

 

És persze az sem mindegy, hogy a természetes fény milyen hangulatot teremt az otthonodban. Meghitt félhomály a hálószobában? Jöhet! Félhomály a konyhában? Köszi, inkább nem! Persze van, aki még a fürdőszobában is panorámaablakból szeretné nézelődni fürdőzés közben, tehát a fényviszonyokat nem kizárólag praktikus szempontok határozzák meg.

 

 

Az asztalos lakberendezési tippjei #3

 

Ha új ablakokat szeretnél, a fa ablak mindig jó megoldás. Hiszen ha természetes megjelenést szeretnél, akkor egy matt védelemmel ellátva megmarad a természetes erezet, ami mindig meleg, otthonos érzést kelt. Ha pedig színekre vágysz, akkor olyan színűre festheted, amilyenre kedved tartja.

 

Ami nagyszerűvé teszi a lehetőséget, hogy csináltatod az ablakokat, az az a körülmény, hogy olyan méretű és alakú ablakod lesz, amilyet készen egészen biztosan nem kapnál. Sőt ez nemcsak az ablakokra, ha például a fa tolóajtókra is igaz.

 

 

Az asztalos lakberendezési tippjei #4

 

Az fa ablak mérete – így bevilágító képessége – mellett az is sokat számít, hogy milyen a párkánya. A külső párkány jó kialakítása azért nagyon fontos, mert az esővíz megfelelő elvezetésével fontos szerepe van az ablak állagmegóvásában. A belső párkány pedig egyrészt szép belsőépítészeti elem lehet, másrészt hasznos rakodó felület.

 

 

Az asztalos lakberendezési tippjei #5

 

És ha már a párkányos fa ablak a téma, még valamit érdemes számításba venni, amikor álmodozva tervezgeted az új otthonodat: a fa ablak alatti kuckóról. Jellemzően amerikai filmeken láthatsz olyan lakásbelsőt, ahol az ablak olyan széles párkánnyal készül, hogy párnázott ülőhelyet lehet kialakítani rajta, és az éppen világfájdalommal küzdő hősnő onnan nézi le a külvilágra, és közben mélyen sajnálja magát.

 

Ha valóban szép kilátás nyílik az ablakból, terasz vagy erkély kialakítására azonban nincs mód, érdemes lehet elgondolkodni egy ilyen beugró megoldáson, ami természetesen nemcsak a világfájdalom átélésének, hanem jóízű beszélgetéseknek is helyszíne lehet.

 

További ötletekért, tippekért nézz bele galériánkba!