3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Egy házvásárlás, egy felújítás vagy egy új szoba kialakítása kapcsán gyakran kerülünk olyan helyzetbe, hogy ablakot kell cserélni. Ilyenkor jön a dilemma: fa ablak? Műanyag ablak? Ha fa ablak, akkor nyíljon? Bukjon? Melyik lesz a legjobb? Mire kell figyelni, amikor jó fa ablakot keresünk? Tanáccsal persze szinte minden ismerősünk el tud bennünket látni!  De hogyan igazodjunk el a gyakran egymásnak ellentmondó tanácsok útvesztőjében? Mi most adunk egy iránytűt, sőt inkább egy GPS-t Önöknek, hogy ne legyen gond kiválasztani a legmegfelelőbb fa ablakot.

 

1. A fa ablakok anyaga az első tájékozódási pont

Hossztoldott, 3 vagy 4 rétegragasztott alapanyagból készült faablakokat válasszunk, mert ez a felépítés megakadályozza a fa vetemedését. Alapanyagok lehetnek: lucfenyő, erdei- vagy borovi-fenyő, vörösfenyő, meranti, tölgy vagy akár egyéb egzóta (trópusi) fafajták.

Talán a toldásmentes anyagok feleslegesen vastagok lesznek. Természetesen érdemes légszáraz anyaggal dolgozni, hogy ne vetemedjen, de ez már mind jellemző a mostani „frízekre”.

Beszélnünk kell arról is, hogy természetes úton a fában lévő anyagok biztosítják a gombásodással szembeni védelmet. Az ellenálló képesség szempontjából a fafajtákat ellenállási osztályokba sorolják. Az ellenálló fajták közé számítanak a teak, az európai tölgy és a mahagóni. A kevésbé ellenállók közé a duglasz és jegenyefenyő.

Az ablakgyártás szempontjából döntő jelentőségű még a fa sűrűsége, ami a stabilitást határozza meg. A kevésbé stabil, deformációra hajlamos fafajták ugyanis nem képesek tartósan jó hőszigetelők.  Kiváló stabilitású és nagy keménységű fafajták a vörösfenyő és a tölgy.

Egy másik igen fontos tulajdonsága a fafajoknak az időjárás elleni ellenálló képesség, aminek fontos mérőszáma az időegység alatt felvett víz mennyisége. E tekintetben gyenge eredményt mutat a bükk.

2. Fa ablak és felületkezelés – sarkalatos kérdés!

Ha ezen a ponton nem követjük a  fa ablakos GPS utasítását nagy drága árat fizethetünk, ugyanis az élettartam nagyban függ a felületkezeléstől.

Mára nagymértékben elterjedt, hogy a fa ajtók és a fa ablakok felületkezelését a gyártó végzi el, nem a megrendelő kenegeti házi körülmények között.  Ezzel a módszerrel ugyanis összehasonlíthatatlanul jobb minőségű festés készíthető, ami természetesen nem is csoda!

A fa nyílászárók felületkezelésüknek köszönhetően tartósak, védettek lesznek az időjárással szemben, továbbá festés által még jobban belesimulhat a környezetébe. A fa ablakok és ajtók gyártás után felületkezelésen esnek át, mely segítségével a nyílászáró ellenálló lesz az időjárás hatásaival szemben, mint az eső vagy a pára.  Sokféle felületkezelés közül választhatunk, a lényeg, hogy a nyílászáró az UV sugárzás és a fát károsító gombák ellen is védve legyen, amelynek köszönhetően jelentősen meg fog nőni az élettartama.

 

3. Mit ajánlana a GPS, ha a fa ablakok típusai közül kellene választani?

A fa ablakok gyártói gyakorta beszámolnak arról, hogy a megrendelők nincsenek tisztában azzal, hogy milyen típusú ablakok közül választhatnak. Talán a bukó változat már széles körben elterjedt, de még ma is léteznek méltatlanul „elhanyagolt” ablakfajták.

Vegyük sorra, milyen fa ablak típusokat kínálnak a gyártók!

Fix ablak:

A kevésbé népszerű faablak-típusok közül a fixet az alábbi helyeken javasoljuk: mivel nem nyitható üvegfelülettel rendelkezik, tisztán tartása miatt földszinti, vagy könnyen elérhető helységekben javasolt a használata. Egyetlen feladata hogy a természetes fényt beengedje, a helység szellőztetését más módon kell megoldani.

Ha a pénztárcánkra is akarunk gondolni, akkor feltétlenül válasszuk a fix ablakot, mert olcsóbb, mint azok a típusok, amelyekbe valamilyen vasalat kell. Ha például több ablak van egymás mellett, akkor teljesen felesleges, hogy mindegyik bukjon, vagy nyíljon. Akár több is lehet fix, a lényeg az, hogy valamelyik szárny nyitható legyen a külső takarítás miatt.

Bukó változat:

Mi a helyzet a bukó faablakokkal? Akkor lehetséges, hogy egy ablak csak bukjon, ne nyíljon és bukjon, ha van mellette nyíló ablak a takarítás miatt, vagy másképp is megoldható a takarítás. Alapjában véve itt is igaz, hogy ha van 2-3 ablak egymás mellett, akkor felesleges nyílnia mindegyiknek. Valamivel alacsonyabb lehet a faablakra költött keretösszeg, ha csak bukó ablakos alternatívával váltjuk ki a bukó-nyílót. Viszont a takarítás megoldhatóságára mindig mindenhol gondolni kell!

Nyíló fa ablak

A nyíló faablak jobbra vagy balra nyíló ablakszárnyakkal rendelkezik, és a pántok elhelyezését tekintve jobbos vagy balos nyitásirányúak lehetnek. Ez a legelterjedtebb típus nálunk.  Ezzel nem tudjuk igazán jól szabályozni a beáramló levegő mennyiségét, az előző típussal ellentétben.

Bukó-nyíló fa ablak

Használatuk és felépítésük szinte teljesen megegyezik nyíló faablakokkal, kiegészítve a bukó funkcióval, ezzel a lehetőséggel mindkét szárny ellátható, akár egymástól függetlenül is. A nyílászáró buktatásával igény esetén nagymértékben csökkenthetjük a beáramló levegő mennyiségét.

Toló-bukó fa ablak

Gyakran használt megoldás erkély és teraszajtóknál. Két külön üvegfelületről van szó. Az egyik egy fixen rögzített üvegfelület, a másik pedig egy kilincs segítségével oldalirányban nyíló ajtó.

Helytakarékos és könnyű használat jellemzi. A zárszerkezet másik kilincs állásában pedig a bukó funkciót lát el, amely a friss levegő szabad bejutását segíti elő.

4. A jó fa ablakhoz jó vasalat jár

A legkorszerűbb vasalat-generációk fejlesztése során fokozott figyelemmel voltak a korrózióval szembeni ellenálló képességre, az alacsony súrlódásra, a könnyű kezelhetőségre, a nagyobb biztonságra, a hibás működés kizárására és az esztétikumra is. hát mi is ezeket vizsgáljuk meg, amikor a jó fa ablakot keressük.

Milyen újdonságok, „vasalat-csemegék” vannak a piacon? Mivel lehet fokozni a fa ablak minőségét? Íme, egy gyors felsorolás:

  • hibás működtetés gátlóval lehetetlenné válik a buktatott szárny közvetlen kinyitása és ezzel a szárny “kiemelése” a felső pántból nyitás során.
  • huzatzár megakadályozza a bukó ablak huzat okozta hirtelen becsapódását.
  • kulcsos nyitás határoló az ablakpántra kifejtett túl nagy terhelés és ezáltal a szárny leszakadása elleni védelem (bizonyos szárny méretarányok esetén használatos).
  • résszellőzés funkció a levegő folyamatos cseréjével tökéletesen javítani tudja lakásunk levegőjének minőségét, az ablak kinyitása vagy bukóra állítása nélkül.
  • két sarokváltó, melyeknek köszönhetően nyíló szárnyaknál is nagyon magas a légzárás.
  • nyitásfék – a kilincs 45°-os állásával több helyzetben rögzíthető az ablakszárny, csak nyíló szárnyakhoz kérhető.

 

5. A fa ablak üvege határozza meg a hőszigetelést

… tehát fogadjuk meg GPS-ünk tanácsát:

  • A faablakok szigetelése szempontjából kiemelt fontosságú, hogy a beépített üvegfelület hőszigetelt üveg legyen, mivel a hőenergia jelentős része az üvegen át távozna.
  • A hőszigetelt üvegek alaptípusa a két db 4mm vastagságú üveglapból álló, melyek közt 16 milliméteres légrés található, ez pedig általában argon gázzal van feltöltve. Természetesen ezen kívül sokféle üvegrend van, illetve vannak a Lowe-típusú üvegek, amik már mélyebb szakmai vizekre vinnének bennünket. Tehát a lényeg, hogy bízzuk szakemberre, hogy az optimális hőszigetelést és a dizájnos elképzelésünket összehangolja.
  • A pára elkerülése érdekében nedvszívó tömítést is be kell építeni.
  • A hőszigetelés mellett az üvegfelület jelentős hangszigetelő képességgel is rendelkezik.

 

6. Szépség vagy praktikum?

Ne dőljenek be, nem kell választani! Egy igazán jó fa ablak egyszerre lehet praktikus, minden műszaki elvárást kielégítő és ugyanakkor szép, stílusos és házunk meghatározó arculati eleme.

7. Összegezzük elvárásainkat!

A fa ablakunkkal akkor leszünk elégedettek, ha az alábbiakat maradéktalanul figyelembe véve választunk:

  • Hőszigetelő képessége által csökkenti az épület energiafelhasználását az év teljes időszakában.
  • Biztosítja a természetes fény bejutását, a zavaró zajok kint tartását, valamint elősegíti a zavartalan kilátást.
  • Segítségével friss levegőt juttathatunk otthonunkba, zárt állapotban pedig megvédi a bentlakókat valamint az épületben tárolt értékeket.
  • Legyen megbízható, könnyen használható, valamint tartós.
  • Végül pedig díszítse, öltöztesse a házat, segítse az otthon stílusának kialakítását.

 

Kedve támadt megnézni néhány stílusos faablakot? Akkor kattintson ide!

Vagy inkább kérdezne tőlünk? Akkor pedig kattintson ide!