Sikerült eldönteni, hogy fa ajtó lesz, nem műanyag? Akkor már csak arra kell vigyázni, hogy az az ajtó jó is legyen, megfelelő minőségű, nehogy több legyen belőle a bosszúság, mint az öröm. Ugyanis a fa ajtónak van egy olyan tulajdonsága például, hogy elvetemedhet, ha nem megfelelő anyagból készül. Akkor mire is figyeljünk, ha fa ajtót választunk? Nem kell vadul gépelni a keresőbe, mi mindent megmutatunk, amit Önnek tudnia kell, csak olvasson tovább!
1. A fa ajtók általános tulajdonságai teljesen őszintén:
• jó ár-érték arány
• rendkívül jó hőszigetelő képesség
• tartós, ha folyamatos a karbantartás
• igényli az időnkénti felületkezelést, gondozást
• idővel vetemedhet, amennyiben nem megfelelő anyagból készül, úgyhogy vigyázat!
• igényli a mozgó alkatrészek évenkénti kenését
• természetes hatást kelt
• A műanyag nyílászárókkal szemben a használat során keletkezett sérülések is kiválóan javíthatók utólagosan is.
• természetes alapanyagú, így maximálisan környezetbarát
• általában rendelhetőek hozzá árnyékolók is (redőny, spaletta stb.)
… és mi az, amit elvárhatunk:
• A felületkezelésnél a legkorszerűbb felületkezelő anyagok kerüljenek a fára
• fa ajtó rendelése esetén szinte minden egyedi igény kielégíthető, tehát a lakásunk harmóniáját nem kell megtörtünk egy oda nem illő fa ajtóval
• vetemedésmentes alapanyagból készüljön
• bejárati ajtó esetében megfeleljen a biztonsági előírásoknak
• egyedi méretezés
Vegyük végig ezeket a tulajdonságokat, nézzük meg, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnie egy fa ajtónak. Mire figyeljünk a választásnál, vásárlásnál?!
2. A fa ajtók ár-érték aránya
Azt szokták mondani, hogy a műanyag nyílászárókéhoz képest a fa ajtók ára magas. De vigyáznunk ezzel az összehasonlítással! Illetve vigyáznunk kell azzal is, ha különféle faajtókat hasonlítunk össze.
Hol is csúszhat el az ajtók összevetése? Mit is kell összehasonlítani?
• hőszigetelést (mértékegysége:W/m2K, ez minél kisebb, annál jobb)
• hangszigetelést (mértkegysége dB)
• tokvastagságot (műanyagnál a kamrák száma)
• vasalatot (ezeknél is vannak jobb és rosszabb márkák)
• kiegészítő extrákat (például van-e hibásműködtetés-gátló, résszellőző stb)
• az alapanyagot
• és végül az árat
Ha már az árnál tartunk, gyakori hiba, hogy nem vizsgáljuk meg pontosan azt, hogy mit is tartalmaz az árajánlat! Ne csak a végösszeget nézzük, ha fa ajtót választunk, hanem a közbeeső tételeket is:
• a beépítés benne van az árban?
• milyen garanciát nyújt?
• csere esetén esetleg törmelékelszállítással foglalkoznak?
• a felületkezelés rendben lesz?
Ha már tényleg pontosan összehasonlítottunk mindent, körbejártuk az ár-érték arányt, akkor dönthetünk, de mindenképp vegyük figyelembe, hogy csak jó minőségű fa ajtót szabad megvenni. A másik „aranyszabály” pedig az, hogy könnyen lesz az olcsóból drága, ha idő előtt ki kell cserélni, vagy ha fűtésszámla az egekbe szökik a rossz hőszigetelő képesség miatt!
De álljon itt egy konkrét példa:
Nyílászárós berkekben terjesztett tévhit, hogy a fa nyílászárók ára durván duplája a műanyag nyílászárókénak. Sajnos sokan nem győződnek meg róla, hogy vajon tényleg teljesen fedi-e ez a valóságot. Ha egy gyengébb minőségű műanyag ablak, műanyag ajtó árát és egy borovi fenyő ablak, ajtó árát nézzük, valóban van különbség a két termék között. Azonban a borovi fenyőből készült bejárati ajtók minősége eleve magasabb minőségi osztályt jelent. Ha egy hasonló, vagy megközelítőleg hasonló mechanikai tulajdonságokkal rendelkező műanyag ajtóval hasonlítanánk össze, akkor versenyképesebb lenne a faajtó. Natúr, felületkezelés nélküli állapotban levő első osztályú alapanyagból készült, magyar vagy német zárakkal szerelt fa bejárati ajtókat hasonló áron meg tudunk vásárolni, mint egy fehér műanyag ajtót.
3. Milyen hőszigetelő képességet várhatunk el fa ajtónktól?
Először is tisztáznunk kell, hogy hogyan is tudjuk mérni ezt a bizonyos hőszigetelő képességet! Meg kell ismernünk a mértékegységét, hogy pontosan és csalhatatlanul dönteni tudjunk!
Mértékegysége: W/m2K
Azt mutatja meg, hogy az fa ajtó egy négyzetméteres darabja mennyi hőenergiát enged át (Wattban mérve) akkor, ha a külső és a belső oldal között pontosan egy Kelvin (vagy egy Celsius fok) a különbség.
Más néven: U- érték
Ezt az „U értéket”, azaz „hőátbocsátási értéket” tudjuk kifejezni a fenti mértékegységgel így például: 1 W/m2K - ez azt jelenti, hogy a fal egy négyzetmétere 1 fok külső-belső hőmérséklet-különbség esetén 1 Wattnyi teljesítményt enged ki az utcára. Ezek után egyértelmű, hogy fa ajtónk annál jobb, minél kisebb ez az érték. Az új nyílászárók között egy átlagosnak mondható hőátbocsátási tényező 1,1 W/m2K. Manapság már 0,7 körüli érték a jó a nyílászárók között.
4. Mik azok a karbantartási és egyéb tényezők, amiket elfogadhatunk a garancia feltételeként a fa ajtónkra:
Általában a gyártók, kikötik, hogy amennyiben a nálunk nyílászáró(ka)t nem a saját szakembereikkel építtetik be, úgy a beépítésre és az abból eredő problémákra garanciát nem vállalnak.
A szakszerűen beépített és rendeltetésszerűen használt nyílászáró szerkezetekre az ide vonatkozó rendeletek szerint 5 év szavatosság, ezen belül 1 év teljes körű garancia (jótállás) érvényes. Ehhez kell ragaszkodnunk.
Milyen karbantartásra van szüksége egy jó fa ajtónak?
Ha homlokzati ajtóról van szó, akkor az elvárt éves karbantartás a következő: évente legalább egy alkalommal (ajánlott félévente egy alkalommal) szükséges a homlokzati nyílászárók külső fafelületének ápolása egy speciális felületápoló anyaggal.
5. Tisztázzuk a fa ajtók mumusát, a vetemedést!
Nagyanyáink korában igaz volt még az a fa ajtó-tétel, hogy az ajtó idővel elvetemedik. Láthatunk is még itt-ott-amott ilyen fa ajtókat. De manapság már a korszerű technológiának köszönhetően a vetemedést teljesen ki lehet zárni. Tehát semmiképp ne fogadjanak el olyan fa ajtót, amire azt mondják, hogy vetemedni fog, de hát ez a fa velejárója!
A vetemedés kivédése érdekében a gyártók légszáraz faanyaggal dolgoznak, illetve hossztoldott, rétegragasztott szerkezetekből gyártanak ajtót, ablakot, azért, hogy a görbülést kiküszöböljék!
6. Fa ajtó üveggel
Nem kellően bevilágított helyiségekhez érdemes üvegezett, fényáteresztő ajtókat használni. Ez ad némi természetes megvilágítást a sötétebb helyiségnek. Gyerekszoba ajtajának nem ajánlunk üvegezett ajtót, mert balesetveszélyes. Ha viszont ragaszkodunk hozzá, akkor érdemes biztonsági védőfóliát ragasztani rá.
7. A jó fa ajtó megfelel az előírásoknak is
Cirkó és egyéb gázfűtés esetén a szellőzők szükségességét szabályzók írják elő. Ezekről érdemes tájékozódni, mielőtt véglegesítjük az ajtórendelésünket.
8. Foglaljuk össze, hogy mikor is érezhetünk „jó vételnek” egy fa ajtót!
Tehát feleljen meg az alapelvárásoknak: legyen vetemedésmentes, jó hőszigetelő (maximum 1,1 W/m2K.), harmonizáljon a lakás berendezésével színben, stílusban, kivitelben. Tömör fa ajtó esetében legyen jó minőségű anyagokkal felületkezelve. A vasalata is feleljen meg az elvárásainknak.
Szeretne további cikkeket olvasni a fa ajtók kiválasztásáról? Akkor kattintson ide, és tájékozódjon a bejárati ajtókról!
Ha idekattint, akkor a fa ajtók kiválasztásához talál további szempontokat!
Ha különleges ötleteket szeretne beszerezni otthona egyedi fa ajtóihoz, akkor ide kell kattintania!
Amennyiben már konkrét kérdése van, akkor csak egy katt de, és már írhat is nekünk, mi pedig igyekszünk hamar válaszolni.