Kiben ne merült volna már föl kérdés különböző asztalosipari termékekkel kapcsolatban, legyen az egy mutatós fa ablak, vagy egy minimalista egyedi bútor, vagy éppen nagyi régi szúette komódja… De hát ilyenkor, az esetek többségében, „nincs kéznél” asztalos, és a kérdés válasz nélkül marad, a problémát elnapoljuk stb… Aztán amikor ott a lehetőség, hogy kérdezzünk, akkor persze nem jut az eszünkbe semmi, éppen úgy, mint az első randin… Hát most vegyék úgy, hogy itt egy virtuális asztalos, és lehet tőle kérdezni. De ha nincs kérdésük, nézzék meg, hogy mit kérdeztek mások az elmúlt egy évben, hátha találnak az asztalos válaszai közt hasznos információkat!
1. Van az asztalosnál szabványméretű ajtó, ablak?
Faablakot vásárlók gyakran érkeznek úgy a gyártóhoz, hogy feltétlenül szabványos faajtót vagy faablakot szeretnének, hogy ne kelljen felárat fizetni az egyedi méretért. Magyar szabvány gyakorlatilag már nincs, de a korábbi rendszer ma is él a köztudatban. Ez a beltéri ajtóknál a 65, 75, 90 és 100 cm szélesség, míg magasságot tekintve a 210 cm a falnyílás mérete. Lényeges, hogy ebben a rendszerben mindenkor a falnyílás mérete a
mérvadó.Viszont az árazásban ennek semmiféle szerepe nincs. Kérjenek árajánlatot, és látni fogják, hogy a felhasznált anyag és a ráfordított munka határozza meg az árat.
2. Milyen anyagból készüljön az ajtónk? Mit ajánl az asztalos?
Sokszor ezt a kérdést a szín- vagy stílusválasztás el is dönti. Például skandináv stílusú vagy rusztikus a lakásbelső esetén ragaszkodnak a fenyőajtóhoz. Természetesen itt szóba sem jöhet egy laminált fehér ajtó. De sokszor van olyan eset, hogy dönthetünk a fa, a furnérral borított, illetve a laminált felületű ajtók között. Árat tekintve a fa- és furnéros ajtók drágábbak, de melegebb érzetűek, természetes hatásúak.
A laminált felületű ajtók olcsóbbak, de itt nagyon kell vigyázni arra, hogy a laminált réteg megfelelő vastagságú legyen. De azt is el kell mondani róluk, hogy nagyobb a színválaszték, modernebb a megjelenés esetükben.
Feltétlenül gondolják végig azt is, hogy hová szánják az ajtót! Gyerekszobára nem célszerű drága, tömörfa ajtót tenni, mert az nagyon könnyen sérül. Hálószobán nem fogjuk szeretni az üvegbetétes változatot, a fürdőszobára pedig majd még visszatérünk, mert az külön is „megér egy misét”.
Végül a takaríthatóságot is „fussuk át”, mert ezzel előbb-utóbb úgyis szembe kell nézni! Alaptézis, hogy a fehéren minden meglátszik. A lakkozás pedig könnyen sérül. Igen, lakkozott felületünk is lehet, ha nem faszínű ajtót választunk. Ha ajtónk nem sima, hanem például érezhető, látható az erezete, akkor számolni kell azzal, hogy a takarításra több időt kell szánnunk, mint a teljesen sima ajtó esetében.
De ha még mindig nem sikerült dönteni, itt egy szakember által készített összefoglalás a két anyag előnyeiről. Válasszák ki, hogy Önöknek mely tulajdonságok fontosak:
A műanyag ajtók előnyei:
- korrózióálló, nem igényel felületkezelést,
- könnyű, alaktartó, merev,
- baktérium és vegyszerálló,
- széles hőfokhatások között alkalmazható,
- színtartó és kis karbantartási igényű,
- méretpontosan gyártható, tehát légzárása kedvező.
A faajtók előnyei:
- A fa természetes anyag. Ha a lakás stílusa a természetesen anyagokon alapul, akkor ezt az
anyagot kell választani.
- Egészségügyi szempontból a fa ajtók előnye, hogy jobb szellőzést biztosítanak.
- A modern faajtók hőszigetelő képessége már jó.
- A fa nagyobb tűzbiztonságot nyújt, mint műanyag társai. Megégetten is tartja az alakját,
míg a műanyag ellágyul, és káros anyagokat bocsát ki.
- Magasabb az ára, de megfelelő karbantartás esetén meg is „hálálja” a nagyobb befektetést
a hosszú élettartammal.
3. Hogyan óvhatjuk meg fából készült nyílászáróinkat?
A fa nyílászárók felületkezelésüknek köszönhetően tartósak, védettek lesznek az időjárással szemben, továbbá festés által még jobban belesimulhat a környezetébe. A faablakok és ajtók gyártás után felületkezelésen esnek át, mely segítségével a nyílászáró ellenálló lesz az időjárás hatásaival szemben, mint az eső vagy a pára. Sokféle felületkezelés közül választhatunk, a lényeg, hogy a nyílászáró az UV sugárzás és a fát károsító gombák
ellen is védve legyen, amelynek köszönhetően jelentősen meg fog nőni az élettartama.
Hol itt a „csapda”? A karbantartás hiányosságain csúszhatunk el! Tartsunk önvizsgálatot,
valóban az alábbi, a szakemberek által javasolt módon „gondozzuk” faablakainkat?
- Évente legalább egy alkalommal (ajánlott félévente egy alkalommal) szükséges a homlokzati nyílászárók külső fafelületének ápolása egy speciális felületápoló anyaggal.
- Szükséges a fafelületek áttörlése, tisztítása nedves, enyhén mosószeres kendővel. Kerülendő a hosszas áztatás, és az erős savak, lúgok használata.
- Száradás után vigyük fel a vékony rétegben a speciális felületápoló anyagot egy kendővel, és hagyjuk a felületet megszáradni. A speciális felületkezelési védőanyag beszerezhető a Fa-Héj Kft-nél, vagy kérjék más szakembertől.
4. Mik azok a hibák, amik biztosan kijavíthatóak az asztalos szerint?
A bútorok esetében kétféle munkálat az, amit mindenképp érdemes a megrendelőnek „bevállalni”: az egyik, ha a bútor felülete megkopott, festéke lepergett, a politúr tönkre ment… stb., tehát a felületkezelés megoldást jelent. A másik javítható hibacsoport, ha asztalosmunkával rendbe hozható pl. egy lógó láb, egy asztallap rögzíthető, javítható a bútorelemek illesztése, esetleg cserélhető egy kisebb darabkája. Vagy éppen egy lógó vagy nem záródó
ajtó hozható rendbe némi szakértelemmel.
Illetve vannak olyan esetek, amikor egy-egy bútordarab attól válik egyedivé, hogy új funkciót adunk neki. Láttunk már régi komódfiókokat polccá változni.
Ha mi magunk látjuk meg a potenciális lehetőséget egy régi bútordarabban, akkor óvakodjunk a túlvállalástól! Ne a pincének, padlásnak vásároljunk. Gyakran megtörténik, hogy megvan a bútor, megvan az ötlet, de nincs idő. Így kerülnek ezek a jobb sorsra érdemes egyedi bútorok „parkoló pályára”. Legyünk résen, vigyük asztaloshoz „kincseinket”, és ne áltassuk magunkat, hogy majd lesz rá időnk …
Ha mégis hozzáfogunk, akkor is vigyáznunk kell a következőkre: mindenképp tisztában kell lenni azzal, hogy ez az esetek többségében szakértelmet igénylő, nagy munka. Nem szabad egyetlen munkafázist sem kihagyni, mert megbosszulja magát. Ismerni kell a festékeket, felületeket, amiket „össze akarunk hozni”, mert különben kellemetlen meglepetések érhetnek bennünket. Valamint mindig szükség van olyan gépekre, amik általában nem találhatóak meg egy átlagos háztartásban.
5. Mivel tud többet az egyedi bútor, mint a készen kapható, szabványosított?
• Tökéletesen használja ki a helyet, ahová szánjuk! Nincs 10 cm-es takaríthatatlan rés mellette.
• A dizájn, a szín olyan, amilyet szeretnénk! Nem csak hasonlít arra.
• „Passzol” otthonunk stílusához, harmonikus illeszkedik a berendezéshez!
• Megfelel az egyedi elképzeléseinknek!
6. Valóban drágább az egyedi bútor, mint a készen kapható?
Természetesen ez nagyon sok mindentől függ. Például, ha tömör fa beépített szekrényt szeretnénk, akkor az drágább lesz, mint a készen kapható, ami bútorlapból készült. De mondhatnánk fordított példát is. A lényeg nem az árban van, hanem abban, hogy valóban jobban járunk-e, ha például megveszünk egy olcsó, előre gyártott konyhabútort, ami nem is igazán tetszik, nem is ér el faltól falig, nem is praktikus, egyetlen előnye, hogy a közeli bútorosnál lehet kapni.
7. Mi az asztalos, a lakberendező és a belsőépítész szerepe lakóterünk kialakításában!
Azt már ugye kicsi korunktól kezdve tudjuk, hogy az asztalos fával dolgozik. Elkészíti azt, amit mi vagy más szakemberek, például a címben szereplők megálmodnak. Legyen az nyílászáró vagy lépcső, vagy szék.
A lakberendező a meglévő adottságokból kihozza a legtöbbet, kialakítja a kiválasztott stílust, arculatot. A terek funkcióján nem változtat, gépészeti elemekhez nem nyúl.
A belsőépítész a lakás, a ház teljes képét látja. Át tudja alakítani gépészeti, statikai, energetikai szempontból is a főfalakon belül. Példával érzékeltetve: a belsőépítész megtervezi a világítási rendszerünket, a lakberendező kiválasztja a lámpát, az asztalos pedig elkészíti a faburkolatot a rejtett világítás köré.
8. Hogyan válasszunk asztalost?
Fontos szempont az, hogy melyik cég az ablak gyártója, milyen minősítéssel és tanúsítványokkal rendelkezik, milyen minőségben gyártja termékeit, hogyan tartja a vállalt határidőket. Érdeklődjenek, kérjenek referenciát!
Ha szeretne kérdezni, akkor kattintson ide, és vegye fel a Fa-Héj Kft-vel a kapcsolatot. Ígérjük, hamarosan válaszolunk.