A tavasz, a nyár nem csak a feltöltődés vagy a nyaralás időszaka, hanem a lakásfelújításé is. Évről évre (akár fogadkozásink ellenére is), többen belefogunk egy kis korszerűsítésbe, egy kis festésbe, ami másik három, nem várt munkát vonz még maga után. Viszont gyakorlattá vált már az is, hogy a munkálatok tervezése előtt érdemes végignézni a hazai pályázati kínálatot, mert lehet, hogy van köztük olyan, amivel mi is komoly anyagi segítséghez juthatunk. Ebben a cikkünkben mi a fa ajtók és fa ablakok, illetve általában a nyílászárók cseréjének pályázati lehetőségeit nézzük át, illetve körbejárjuk azt, hogy a fa ablakok és fa ajtók mennyire felelnek meg a pályázatok által kiírt követelményeknek, és mire kell még pluszban odafigyelnünk, ha már belefog(t)unk a nyílászárócserébe.
1. Miért fontos a korszerű ablak, ajtó?
„A legtöbben – hibásan -, a nyílászárókhoz leginkább biztonsági, védelmi funkciókat társítanak. Azonban energetikai oldalról, legalább akkora, ha nem nagyobb szerepük van a költséghatékony hőmegtartásban, mint a falaknak. Az igaz, hogy az ablakok-ajtók, mindössze csak kb. a 10%-át teszik ki a külső burkolatnak, mégis a hőenergia-veszteség közel 40%-áról a nem megfelelő minőségű, vagy régi, elavult nyílászárók tehetnek.
A tokok, a vasalatok, a tömítések szakszerű kezelése, az üveg rétegezése, a precíz, helyes kivitelezés jelentheti azt a tökéletes „U-értéket”, ami a nyílászáró hő átbocsátási tényezőjét mutatja meg (minél alacsonyabb ez az érték, annál jobb a hőtartása az ablaknak).
Az ablakcsere hosszú távra szól, évtizedekre meghatározza egy lakóingatlan energiahatékonyságát, nagyon fontos, hogy megfelelő szakmaisággal és kifogástalan minőségben történjen meg egy ilyen korszerűsítés.” (forrás: Otthonmelege)
2. Mi az, amit 2017-re már biztosan lehet tudni a nyílászárócserék támogatásáról?
2017-ben is várhatóan több program lehet azok segítségére, akik úgy döntenek, hogy ablakot, ajtót cserélnek.
Biztosan lehet tudni azt, hogy a nyár elején kiírják az Otthon meleg pályázatot, tehát arról még csak tavalyi adatok állnak a rendelkezésünkre. Illetve biztosan lehet tudni azt, amit még márciusban nyilatkozott az illetékes államtitkár ebben a témában az új, 0%-os hitellehetőségről:
„Az Otthon Melege Program kiegészítéseként, február 24-től új energiatakarékossági pályázatok jelentek meg, amelyekkel 0 százalékos kamatozású visszatérítendő hitelt igényelhetnek az érintettek, a támogatási körbe minden eszköz belefér, ami legalább 1 kilowattóra energiát meg tud takarítani – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára.
Szabó Zsolt szerint a támogatást a fűtéskorszerűsítéstől, nyílászáró cserén át a szigetelésig bármire fel lehet venni.
Lakóközösségek, lakások, társasházak, családi háztulajdonosok, magánszemélyek kérhetik, családi házaknál 500 ezer forinttól 10 millió forintig, lakásoknál pedig 500 ezer forinttól 7 millió forintig lehet támogatást igényelni. A pályázathoz 10 százalék önrész kell – tette hozzá.
Ez a program utófinanszírozású, az ügyfelek a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) pontokon keresztül igényelhetik, költség- és kamatmentesen.” (MTI)
A pályázatfigyelők ezzel kapcsolatban még a következőkre hívják fel a figyelmünket:
„Az utófinanszírozás azt jelenti, hogy a folyósítás utólag, a számla és annak kifizetését igazoló dokumentumok beküldését követően, a hitelfelvevő számlájára történik. A számlák elszámolására – a számlák egy csomagban történő benyújtásával – legfeljebb két alkalommal lesz lehetőség, legfeljebb összesen a kölcsön 50%-a erejéig. Készpénzfizetési számla csak kisösszegű (nettó 300 ezer Ft alatti) kifizetések esetén, utófinanszírozás keretében szolgálhat a folyósítás alapjául.
A finanszírozás másik formája a szállítói finanszírozás. Ebben az esetben a folyósítás, a számla benyújtását követően, közvetlenül a szállító számlájára történik. Így a hitelfelvevőnek nem kell előre kifizetnie a számlákat.” (palyazatkereso.eu)
3. A fa ajtók, fa ablakok megfelelnek-e a pályázatok elvárásainak?
• Először is elevenítsük föl, hogy mit is kell tudni a fa ablakok, fa ajtók hőszigetelő képességéről:
Természetesen ennek a képességnek a vizsgálata az első helyen áll, ha fa ajtót, fa ablakok választunk. Hiszen a rossz döntést már első télen érezni fogjuk a pénztárcánkon.
A hőszigetelés mutatója a hőátbocsátást mérő U-érték. Ezzel az értékkel fejezik ki az ablakgyártók, hogy milyen az általuk forgalmazott nyílászáró, fa ablak, fa ajtó hőszigetelése. Minél kisebb ez a szám annál jobb a hőszigetelés.
A régi ablakoknál ez a szám kb. U=2.8 míg egy korszerű ablaknál U=1 vagy még kevesebb.
Nyílászáróknál 3-féle U értékkel találkozhatunk.
Uw = a szerkezet hőátbocsátására
Ug = az üveg
Uf = a tokszerkezetre vonatkozik.
Az ablak legnagyobb felülete az üveg! Tehát a hőszigetelő képesség egyik kulcsmérőszáma az ún. "Ug" érték, amely az üveg hő áteresztését mutatja meg. Minél kisebb a "Ug" érték, annál jobb az üveg hőszigetelő képessége, annál nagyobb az energia-megtakarítás. A legkiválóbb argongázzal töltött háromrétegű üvegek akár Ug=0.5 W/m2K értékkel is rendelkezhetnek.
Ha a hőátbocsátási érték a teljes nyílászáró-szerkezetre (tok/szárny + üvegezés) vonatkozik, ekkor ezt az értéket "Uw" jelöli. A mai követelményeknek az Uw
Ha össze akarjuk hasonlítani két nyílászáró U-értékét, akkor érdemes a szerkezeti U értéket összehasonlítani, vagyis az Uw-t.
• Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Nézzük meg, hogy hol és mennyi meleg tud elszökni az otthonunkból!
Tető: 20-25%
Fal: 20-25%
Ablak: 25-30%
Padlózat: 15-20%
Havi 30.000 Ft fűtésszámlával számolva 7.500-9.000 Ft biztosan elillan az ablakokon, ajtókon keresztül a régi, 2,8 W/m2K hő átbocsátási tényezővel bíró ablakon. Egy modern, 3 rétegű csak 1 - 0,7 W/m2K hő átbocsátási tényezővel bíró fa ablak esetében csak 1.875-2.250 Ft. Ez alapján ügyesen kiszámolhatjuk, hogy a mi esetünkben mennyi pénzt spórolnánk meg egy ablakcserével.
Ezen túl ez a számítás jól példázza azt is, hogy egy fa ablak – ajtó csere, messze több energiát takarít meg, mint a pályázatban kiírt elvárás.
4. Honnan tudjuk, hogy elérkezett-e az ideje az ablakaink cseréjének?
Nem szabad haboznunk, ha egyértelműen érezzük az őszi idő beköszöntével, hogy „húz be a hideg” az ablak, az ajtó környékén. Nem érdemes várni, mert fölösleges kiadás az udvar, az utca „fűtése”, pláne ha van más választásunk.
Intő jel lehet az is, ha túlságosan behallatszik az utcáról a zaj. Ott valami biztos, hogy nem stimmel a homlokzati ablakokkal. A háziasszonyok észreveszik azt is, ha túl hamar lesz poros a lakás. Ezért is a rosszul záródó nyílászárók lehetnek a felelősek. Az ablakcsere után meglepő lesz a csendesebb lakás, és a kisebb porkoncentrátum, amit például a bútorok porosodásán tudunk majd lemérni.
5. Mire kell figyelni a fa ablakok, ajtók cseréje után?
Ha jobban lezárjuk, leszigeteljük a lakásunkat, akkor oda kell figyelnünk a szellőztetésre, ugyanis, a hővel együtt a párát is bezárjuk a lakásba, ami könnyen vezethet penészedéshez. A szellőztetés hiánya ugyanis az épület szerkezetében (az ún. hőhidakban) és az ablakfelületeken is páralecsapódást eredményez. Honnan kerül oda a pára: légzés, főzés, mosás, tisztálkodás. Tehát a pára elkerülhetetlen, azonban a penészesedés nem. Egyik legegyszerűbb módja, ha rendeszesen szellőztetünk. Illetve beépített szellőzőket használunk.
A fa ablakok, fa ajtók esetében fokozott figyelmet kell fordítani a felületvédelemre is, megfelelő gondozással és karbantartással lényegesen megnövelhető a fa ablakok, ajtók élettartama.
6. Miért válasszon az ember fa ajtót, fa ablakot a műanyag helyett?
Végül felmerülhet bennünk a kérdés, hogy ha már pályázunk, és nyílászárót cserélünk, akkor miért pont fa ablakot válasszunk? Milyen tulajdonságok szólnak a fa ajtók mellett.
Vannak, akik ragaszkodnak a fa természetességhez, a fa esztétikai értékéhez, és az otthonuk stílusa nem is igazán enged más megoldást. Bennük fel sem merül, hogy más válasszanak, mint fát.
Azok viszont, akik a műanyag nyílászárók felé kacsintgatnak, általában arra hivatkoznak, hogy a fa ablakok, fa ajtók sokkal drágábbak, mint műanyag társaik. Ezt a tévhitet szeretnénk eloszlatni: Sajnos sokan nem győződnek meg róla, hogy vajon tényleg teljesen fedi-e ez a valóságot. Ha egy gyengébb minőségű műanyag ablak, műanyag ajtó árát és egy borovi fenyő ablak, ajtó árát nézzük, valóban van különbség a két termék között. Azonban a borovi fenyőből készült bejárati ajtók minősége eleve magasabb minőségi osztályt jelent. Ha egy hasonló, vagy megközelítőleg hasonló mechanikai tulajdonságokkal rendelkező műanyag ajtóval hasonlítanánk össze, akkor versenyképesebb lenne a faajtó. Natúr, felületkezelés nélküli állapotban levő első osztályú alapanyagból készült, magyar vagy német zárakkal szerelt fa bejárati ajtókat hasonló áron meg tudunk vásárolni, mint egy fehér műanyag ajtót.
Ha további információkat szeretne a fa ablakok kiválasztásainak mesterfogásairól, akkor csak kattintson ide!
Ha a fa ajtók cseréje is érdekli, akkor itt talál további tájékoztatást. Ha viszont tőlünk szeretne kérdezni, akkor kattintson ide, és mi igyekszünk hamarosan válaszolni.