Ha elmegyünk egy nem mindennapi bejárati ajtó mellett, azonnal lesz egy érzetünk arról, hogy milyen emberek élhetnek az ajtó mögött. De a hétköznapi, „semmikülönös” ajtók nem fejeznek ki semmit, nem üzennek semmit az érkezőnek. Hoppá, akkor itt van egy lehetőség arra, hogy valami egyéni, valami személyes első benyomást keltsünk. De hogyan is? Például úgy, hogy színes bejárati ajtót választunk. De ha erre nincs lehetőségünk, nyugodtan gondolkodhatunk a régi bejárati ajtónk átszínezésén, átfestésén, a hatást garantáltan frenetikus lesz! Olvasson tovább, hogy Ön se maradjon le erről a „lakáskülönlegesítő” lehetőségről!
A színes bejárati ajtók első divathulláma
Az ajtókkal, stílusokkal, lakberendezéssel foglalkozó szakemberek úgy tartják, hogy az első színes bejárati ajtó-őrület a 19. században kezdődött Írországban, és még napjainkban is tart. A főváros, Dublin egyik szimbóluma a színes bejárati ajtók sora. Honnan ered az ajtók színesre festésének szokása? A szakértők ismernek néhány városi legendát a lehetséges okokról, az Önök dolga, hogy eldöntsék, melyik a legvalószínűbb eredetmagyarázat.
Az első lehetséges ok, ami miatt kialakult ez a divat történelmi okokra vezethető vissza. Méghozzá arra, hogy amikor Viktória királynő meghalt, a birodalom területén kötelező volt feketére festeni a bejárati ajtókat a gyász kifejezésére. A szabadságszerető írek, hogy protestáljanak a rendelet ellen, mindenféle színűre festették bejárati ajtóikat, csak éppen feketére nem. De a történészek szerint inkább arról lehet szó, hogy az írek így szerették volna felélénkíteni az unalmas, egyszínű György-korabeli házaikat. De a legkedvesebb talán az ír nők verziója, ugyanis szerintük a különböző színű bejárati ajtók segítenek az illuminált férfiaknak abban, hogy ne keverjék össze a saját bejáratukat a szomszédokéval, amikor este hazatérnek a pubból.
Önök gondolkodtak már azon, hogy színesre festik bejárati ajtajukat?
Inspirációként álljon itt egy elsőre kissé meghökkentő színű bejárati ajtó. Ha egy pillantásnál többet rászánunk erre az ajtóra, észre vesszük, hogy a különleges fuksziaszín milyen elegáns hatást kelt az arany "kiegészítőkkel" kombinálva.
Miért szeretjük egyre jobban a színes bejárati ajtókat?
Tagadhatatlan, hogy a leginkább Nagy-Britanniához köthető színes bejárati ajtó-divat egyre inkább teret hódít hazánkban is. Mi lehet ennek az oka? Talán az, hogy bejárati ajtónk az állandóan kitett „névjegyünk”, amit a hozzánk érkezők azonnal érzékelnek, és tudat alatt rögvest ki is alakítják rólunk az első benyomásukat a látottak alapján. Mi pedig érezzük, hogy ez a „névjegy” sok lehetőséget hordoz magában arra, hogy kifejezzünk vele valami személyeset, valamit, ami csak ránk jellemző.
Talán szeretnénk búcsút mondani a régi korok klasszikus barna ajtóinak, vagy a nem mindig kellemes fehérnek. Vidámabbak, intenzívebbek, egyénibbek szeretnénk lenni. Arról nem is beszélve, hogy akár otthonunk stílusát is erősíthetjük, támogathatjuk egy jellemző színnel. Sőt a szeretetünk egyik fontos előhívója az a tény, hogy a színes bejárati ajtó adta személyes jelleg kialakításához nem kellenek vagyonok. Sőt, ha vállalkozó kedvűek vagyunk akár magunk is hozzáfoghatunk a meglévő ajtó festéséhez, csak jó minőségű festéket vegyünk! Az Interneten pedig találunk annyi segítséget a kivitelezéshez, hogy akár vizsgát is tehetünk ajtófestésből!
Hogyan válasszunk színt a bejárati ajtónkhoz?
Mit kell figyelembe vennünk, mielőtt döntenénk a bejárati ajtónkról?
- a homlokzat színét
- milyen tónusok dominálnak az ajtó körzetében, a telken
- a lakásbelső stílusát
- azt, hogy milyen a bejárati zóna megvilágítása
- a működtetés sajátosságait
- a többi homlokzati nyílászáró színét
Milyen hatásokat érhetünk el az egyes színekkel?
Általános szabály a bejárati ajtó esetében is, hogy a világos színek könnyedebb, a sötétebb színek pedig komolyabb benyomást keltenek.
Kezdjük is a legvilágosabb színnel, a fehérrel. Azt mondják a lakberendezők, hogy a fehér nem egy megszokott szín a bejárati ajtók világában, de vigyázni kell vele, mert a karbantartása, tisztítása nem egyszerű. Kényes színnek számít. Ezért is van, hogy a szakemberek inkább a tört fehéret vagy a krémszín valamelyik árnyalatát ajánlják inkább helyette. Nem szabad elfeledkeznünk arról a tényről sem, hogy a világos ajtó a világos homlokzaton egyáltalán nem érvényesül, szinte beleveszik a környezetébe.
A sárga: serkentő, élénkítő hatású van, erősíti az önbizalmat, jó hangulatot kelt, a napsugarat idézi fel bennünk. Ezen kívül egy sárga bejárati ajtó mindenképpen némi játékosságot feltételez az egész lakás berendezését, sőt a család életvitelét illetőleg. Sötét és világos homlokzat esetén is bátran ajánljuk, de legjobban akkor mutat, ha a bejárati zónát sok növény veszi körül.
Narancs: életvidámságot sugall, jókedvre derít, serkenti az étvágyat, boldogság érzetét kelt. Minél nagyobb felületen alkalmazzuk, annál halványabb árnyalatát válasszuk, mert különben idegesítően hat hosszú távon. Tehát az ajtó lap esetében óvatosan bánjunk ezzel a színnel. A legszebb, a legmutatósabb példákat a narancsszínű ajtókra fehér, zöld vagy türkiz környezetben láttunk.
Vörös: Cselekvésre ösztönző, figyelemfelkeltő szín. Inkább kiegészítő színként érdemes használni, pl. az arannyal nagyon elegáns, exkluzív hatást tudunk elérni vele. De sok esetben szerencsésebb inkább a valamelyik „lájtosabb”, szelídített rokonát használni: például a lazac- vagy téglaszínt. Ha viszont ragaszkodunk hozzá, akkor feltétlenül törjük a szín hegemóniáját egy komplementer színnel, mondjuk úgy, hogy a keretet, az osztásokat, betéteket stb. a másik színnel kenjük le.
Lila: általában divatszínként jelenik meg, figyelemfelkeltő, méltóságteljes szín, ezüsttel alkalmazva extravagáns.
Rózsaszín: sajnos unalomig alkalmazott szín, főleg a gyerekeknek szánt ruhadarabokon és a női kiegészítők-ruhák szín kínálatában, pedig mértéket tartva a nőiesség, a lágyság és a romantika színe. Remekül használhatjuk valamelyik púderszín változatát, ha a környezetünk lágyságát akarjuk hangsúlyozni.
Barna: a föld a biztonság színe, az állandóságot, a hovatartozást fejezi ki, azonban óvatosan bánjunk vele, mert sötét színe komorságot is sugallhat, mindenképpen vidám, élénk színeket tegyünk mellé.
Kék: A tisztaságot, a frissességet sugallja. Nyugtató hatású. Ha sikerül megtalálnunk a legoptimálisabb árnyalatot, akkor bármilyen stílusú, színű homlokzathoz alkalmazhatjuk.
Szürke: passzív, mind pszichikailag, mind optikailag.
De ha most lelki szemeikkel látják maguk előtt a bejárati ajtajuk új színét, mindenképp egy másik színnel „karöltve”, ne önmagában képzeljék el. Mert a színek kölcsönhatásukban érik el a végleges hatásukat. Tehát együtt a homlokzattal, a kilinccsel, a bejárat közvetlen környezetével. Ne feledkezzenek el az ajtó mellé helyezett növényekről, a postaládáról, a felvezető lépcsőről, vagy a bejárati ajtóhoz legközelebb eső ablakról sem.
lakbermagazin.hu és a nyomán
Milyen bejárati ajtó illik az egyes lakberendezési stílusokhoz?
A sárga ajtót sokan ajánlják a tradicionális stílusú házakhoz. Első sorban az angol típusú téglafalakkal mutat jól, de a vintázs is előszeretettel alkalmazza.
A fehér szintén lehet a vintázs és a chabby színe, természetesen koptatott változatban. A polgári lakások esetében is a fehér lesz a „nyerő”, feltéve, ha nem akarjuk megbolondítani egy kis eklektikával, egy csipetnyi stíluskeveréssel.
A skandináv stílus esetében is kötelező az egyszerű, világos bejárati ajtó.
A minimál dizájn dísztelensége, letisztultsága a sötétbarna modern változatát a wenge-t részesíti előnybe leginkább. De ha a lakás többi része engedi, akár egy fényes, meggybordó ajtón is érdemes gondolkodni.
Van néhány stílus, ami a természetességet tartja a legfőbb erénynek. Ilyenek a különböző mediterrán irányzatok, vagy a country, de akár a rusztikus stílust is említhetjük. Ezek esetében sem szabad megrémülnünk, és feladni a színes bejárati ajtó tervét. Gondoljunk csak a máltaiak színes nyílászáróira vagy a görög semmivel össze nem keverhető kék színére. De bátran kutakodhatunk a zöld különböző árnyalati között is, ha ezek közül a stílusok közül választottunk.
Láttuk, hogy sok mindenre kell figyelnünk, ha úgy döntünk, hogy kifejezzük egyéniségünket a bejárati ajtón is. De azt is megtudtuk, hogy nem feltétlenül ajtórendelésben kell gondolkodnunk, hanem szóba jöhet az s.k. festés is. Ha viszont Ön éppen felújít, vagy építkezik, és új ajtót szeretne valami meghökkentő vagy éppen romantikusan lágy színnel, akkor érdeklődjön tőlünk a lehetőségekről, és kattintson ide!
Ha a viszont a bejárati ajtó kiválasztásának buktatóit akarja inkább elkerülni, akkor pedig csak ide egy kattintás, és már jönnek is a tanácsok!
Fotók: decoist.com