3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Egyre divatosabb és elterjedtebb manapság, hogy az ember kiválaszt egy lakberendezési stílust, és ahhoz ragaszkodva rendezi be az egész lakását, házát. Ha ezt a trendet akarjuk követni, akkor a fa ablakainkat sem hanyagolhatjuk el. Ha tökéletesen harmonikus otthont szeretnénk a magunkénak tudni, akkor át kell gondolnunk a fa beltéri ajtókon túl a fa ablakok stílusát is. De mire is figyeljünk? Mit vizsgáljunk a már meglévő ablakainkon? Illetve a már kész, beépített ablakok stílusán lehetne egy kicsit igazítani fájdalmas anyagi áldozatok nélkül? Minden kérdést megválaszolunk, olvasson tovább! 

 

1.    Mi határozza meg egy fa ablak stílusát?

Természetesen a fa ablak anyaga, a színe, felületkezelése, az ablak osztása, típusa és az egyebek.

Kezdjük az alapanyaggal ugyanúgy, ahogy a fa ajtók esetében tettük:

1.1.    A fa ablakok alapanyagai:

-    a fa ablakok általában rétegragasztott borovi fenyőből készülnek, de más fafajták is elképzelhetők ablakok alapanyagának, nézzük:
o    Borovi fenyő
Közepesen kemény, közepes térfogatsúlyú (500-600kg/m3), magas gyantatartalommal. Kültéri felhasználásra alkalmas.
o    Lucfenyő
Puha-közepesen kemény, könnyű-közepes térfogatsúlyú (450-500kg/m3), a borovi fenyőnél alacsonyabb gyantatartalommal. Kültéri felhasználásra korlátozottan, ill. felületkezeléssel alkalmas.
o    Vörösfenyő
Félkemény, közepes térfogatsúlyú (600-700kg/m3), magas gyantatartalommal. Tartós, kültéri falhasználásra kifejezetten alkalmas.
o    Tölgy
Nagy keménységű és térfogatsúlyú (750-850kg/m3), magas csersavtartalommal. Tartós, kültéri falhasználásra kifejezetten alkalmas.

-    Az ablak nagy része üvegből készül, az üveg nyílászárókban betöltött esztétikai szerepe vitathatatlan. A jól megválasztott üvegtípus önmagában is meghatározhat egy homlokzatot. Lehetőség van a hagyományos hőszigetelő üvegek, speciális hővédő és a kimagaslóan tiszta átláthatóságot és színhűséget biztosító, valamint az egyedi arculatot meghatározó színes és reflektív üveg kiválasztására.

-    a fa ablakok harmadik alkotóeleme a vasalat, amit szintén nem lehet kihagyni, ha stílusról beszélünk. Miért is? Mert látszik, és ezzel formál. Többek között látszik az ablakkilincs, amiből manapság már széles a választék, tehát semmi akadálya, hogy stílusunkhoz igazítsuk. Ellenőriztük a piacot a rusztikustól a minimálig minden stílusú fa ablakhoz találhatunk kilincset. Ezzel el is értünk az első olyan pontig, amivel kicsit igazíthatunk ablakunk stílusán, ha nem akarunk nagy beruházásba fogni, de azért egy kis ráncfelvarrás nem ártana.

1.2.    Térjünk át a fa ablakok színére és mintázatára!

Felületkezeléssel, festéssel minden fa nyílászáró színét kedvünkre alakíthatjuk, ahogy ezt már az ajtók esetében „megbeszéltük”. Látható maradhat a fa erezete, de akár teljesen sima különleges színű fényes felületet is kérhetünk, ha ez a lakberendezési stílusunk elvárása.

1.3.    Mi a helyzet a típussal?

o    Fix ablak:
A kevésbé népszerű faablak-típusok közül a fixet akkor javasoljuk, ha a pénztárcánkra is akarunk gondolni, mert olcsóbb, mint azok a típusok, amelyekbe valamilyen vasalat kell. Ha például több ablak van egymás mellett, akkor teljesen felesleges, hogy mindegyik bukjon, vagy nyíljon. Akár több is lehet fix, a lényeg az, hogy valamelyik szárny nyitható legyen a külső takarítás miatt. Ez igazán azoknál a lakberendezési stílusoknál hasznos, ami sok és nagy ablakokat kíván. Gondolunk itt a skandináv, a minimál, vagy a loft nagy felületeire. 

o    Bukó változat:
Mi a helyzet a bukó faablakokkal? Alapjában véve itt is igaz, hogy ha van 2-3 ablak egymás mellett, akkor felesleges nyílnia mindegyiknek. Ezt a típus a konzervatív stílusok nem kedvelik, hiszen kifejezetten modern hatást kelt.

o    Nyíló faablak
A nyíló faablak jobbra vagy balra nyíló ablakszárnyakkal rendelkezik, és a pántok elhelyezését tekintve jobbos vagy balos nyitásirányúak lehetnek. Ez a legelterjedtebb típus nálunk.  Ez a klasszikus ablak, ezt választhatjuk szinte minden stílus esetében.

o    Bukó-nyíló faablak
Használatuk és felépítésük szinte teljesen megegyezik nyíló faablakokkal, kiegészítve a bukó funkcióval, de a stílusbeli megfeleltetés könnyebb, mint a csak bukó párjánál.

o    Toló-bukó faablak
Gyakran használt megoldás erkély és teraszajtóknál. Ezt is a nagy üvegfelületeket kedvelő stílusok esetében ajánljuk.

1.4.     Az üvegmező osztása – vagy éppen osztatlansága.

Ennek valóban csak a fantázia szab határt. Egy kis internetes kutatás révén hamar kiderül, hogy az általunk választott stílus milyen osztású üveget „bír el” faablakaink esetében. 

1.5.    Egyebek:

A fa ablakok esetében van egy népes „család”, ami öltözteti az ablakunkat. Így ha jellegtelennek érezzük magát a nyílászárót, az egyebek család tagjaival sokat javíthatunk rajtuk. Kik alkotják ezt a famíliát? Az árnyékolók, például a spaletták, rolók, (sötétítő) függönyök, vagy éppen az ablakpárkányok és a karnisok. Bármilyen meglepő ezt is tökéletesen a stílusunkhoz igazíthatjuk.   

2.    Melyik lakberendezési stílushoz milyen fa ablak és egyéb kiegészítő illik?

Mivel egyszerre akarunk kis- és nagyberuházásokhoz némi lakberendezési támpontot adni komplexen vesszük át a fa ablak és „öltöztetésének” stíluskalauzát. Nézzék át kis útmutatónkat, és merítsenek ötletet saját otthonukhoz!  

2.1.    Minimál: Egyszerűség, tágasság, letisztult formák, minimális díszítés, nyugalom, rend… ezek a kulcsszavak a minimál esetében. Így az ablakok területén is a sallangmentes mértani formák, nagy üvegfelületek, high-tech felületek jellemzik a hazánkban is teret hódító stílust. A rejtett vasalatok használatával járulhatunk hozzá a teljességhez. Ezek nem törik meg az ablakkeret szabályos szögletességét, eltűnnek a szerkezetben. Sőt, tovább fokozhatjuk a minimál érzést, ha minél kevésbé törjük meg, osztjuk meg az üvegfelületeket.

2.2.    Mediterrán stílus: A mediterrán irányzat alatt alapvetően a dél-európai országok lakberendezési stílusát értjük. Melegséget és természetességet sugárzó föld színek, természetes anyagok, harmonikus formák adják ezt a jó kis déli életérzést. Ezeken a napos tájakon fontos kiegészítők az árnyékolók, ha ezeket használjuk, akkor már félig biztosított a stílusosságunk. Talán legjellemzőbbek a zsalugáterek. Ezek készülhetnek az ablakkal azonos, a fa természetességét visszaadó külsővel.

2.3.     Skandináv stílus: az északi praktikum, letisztultság és harmónia stílusa következik. Számunkra jó hír, hogy ennél a dizájnnál fontosak a hatalmas ablakok, hiszen a stílus szülőföldjén nagyon keveset süt a nap – éppen ezért a falak is és a nyílászárók is általában világosak. Viszont ha már jártak az IKEA-ban, akkor láthatták, hogy nincs hiány stílusos sötétítő függönyben, és egyéb ablakdíszítő apróságban.

2.4.     Polgári stílus: Az elegancia, a minőség és tradíció kellemes találkozása a lakberendezésben. … és ami a fa ablakokat illeti: Kedveli a gazdagon függönyözött ablakokat, az ablakbeugrókban párnázott kényelmes kis kucorgó szegleteket. Ennél a stílusnál jöhetnek a különböző osztású üvegmezők, a míves kilincsek, de arra vigyázzunk, hogy fehér színben kérjük fa ablakunkat.  

2.5.    Loft: A loftlakás az elhagyott ipari létesítmények luxuslakássá való átalakításával születik. A nagy belmagasság hozza magával a nagyméretű ablakokat is, amik nem feltétlenül fából készülnek. Sőt, ha abból is készül, semmiképp nem erőltetjük annak hangsúlyozását. A nagy felületek pedig új lehetőségeket nyitnak az ajtók és ablakok kombinálásnak, hogy a fény minél könnyebben áramolhasson ezekbe a lakásokba. Tehát óvatosan a függönyökkel is! Hagyományos függönyben ne is gondolkozzunk, maximum egy egyszerű szürke, fekete vagy barna sötétítő jöhet szóba a plafontól a földig. 

2.6.    A vintage: Régebbi, de nemes dolgokra használták a vintage fogalmát először a divat, majd tárgyak, ill. lakberendezés területén. A vintage mint stílus lényege, hogy a régi, vagy annak látszó dolgokat keverjük az újjal, a korszerűvel. De hogyan érvényesülhet ez a fa ablak esetében? Mi sem egyszerűbb akár utólag is… A vintage hatás azáltal érvényesül, hogy szabadon látszik a fa, ahol csak lehet. A fa ablak koptatott, vintage hatású festéssel is lekenhető ugyanúgy, mint a bútorok. Jelenleg hazai piacon legalább 3 féle ilyen típusú festéket lehet kapni. Az üvegfelület ún. álosztókkal szépen osztható. Ez azt jelenti, hogy nem maga az üvegtábla van “feldarabolva” (mert az gyengítené az üveg hőszigetelő képességét), hanem az osztás rá van ragasztva, vagy az üvegtáblák között találhatók az osztók.

2.7.    Country stílus: mivel ez a stílus a természetközeli, tájjelleghez igazodó stílusirányzatok gyűjtőneve, így az egyik legsokoldalúbb stílus. Rögtön megjelenik a szemünk előtt a kisebb méretű, többosztású sötétre pácolt ablak, amit bájosan öltöztet a két oldalra kikötött függöny és az ablakpárkányra helyezett muskátli. De ez csak egy a lehetséges megoldások közül. Ha tetszik elmehetünk a koptatott hatású spaletták irányába, vagy variálhatunk más összetevőkkel. A lényeg a kiválasztott tájjelleg.

Sokáig folytathatnánk még a sort, de talán ezek azok az irányzatok, amik manapság leginkább megjelennek a hazai lakberendezésben. De ha úgy érzik, hogy nem találták meg azt, amit kerestek, nézzenek szét más lakberendezési stílusok háza táján is, kattintsanak ide! Ha pedig inkább kérdeznének tőlünk, akkor kattintsanak ide!