Észrevette már, hogy a beltéri fa ajtó komolyan meg tudja határozni egy lakás hangulatát? Szinte ugyanakkora szerepe van az enteriőr kialakításában, mint a bútoroknak vagy a burkolatnak. Hogyan is tudjuk az otthonunk lakberendezési stílusához alakítani a beltéri fa ajtókat? Milyet válasszunk, mire figyeljünk, hogy lakásunk, házunk ajtói harmonikusan illeszkedjenek a kiválasztott stílushoz? Ebben a cikkben erre keressük a választ, tartson velünk, és gondolja át Ön is otthona stílusát a fa ajtókra fókuszálva!
1. Érdemes a fa ajtók kérdésével ilyen komolyan foglalkozni?
Határozottan igen! Gondoljon csak bele, hány évre vásárolunk egy ajtót! Akár építkezünk, akár korszerűsítünk, felújítunk, az ajtóbeépítés nem 2-3 évre szól! El tudják képzelni azt az érzést, amikor 15-20 évig bosszankodik az ember azon, hogy mért nem fordított nagyobb gondot valaminek a kiválasztására? Sokszor még a fal színének „elbaltázása” is fájó lehet, hát még, ha fa ajtóink kapcsán döbbenünk rá, hogy rosszul döntöttünk. Tehát érdemes elmélázni a beltéri fa ajtókon ugyanúgy, mint a burkolat színén, a függöny mintáján, a bútorok alakján vagy éppen a dekoráció stílusosságán. De miről is kell dönteni, mitől lesz egy fa ajtónak stílusa? Lépjünk át erre a kérdésre!
2. Mi határozza meg egy fa ajtó stílusát?
Természetesen az anyaga, a színe, felületkezelése és a mintája. Vegyük ezeket sorba, hogy tudjuk, hogy mi közül választhatunk!
A fa vagy fa hatású ajtók alapanyagai:
- a tömörfa ajtók általában rétegragasztott borovi fenyőből készülnek, de más fafajták is elképzelhetők ajtók alapanyagának, nézzük:
- Borovi fenyő
Közepesen kemény, közepes térfogatsúlyú (500-600kg/m3), magas gyantatartalommal. Kültéri felhasználásra alkalmas. - Lucfenyő
Puha-közepesen kemény, könnyű-közepes térfogatsúlyú (450-500kg/m3), a borovi fenyőnél alacsonyabb gyantatartalommal. Kültéri felhasználásra korlátozottan, ill. felületkezeléssel alkalmas. - Vörösfenyő
Félkemény, közepes térfogatsúlyú (600-700kg/m3), magas gyantatartalommal. Tartós, kültéri falhasználásra kifejezetten alkalmas. - Tölgy
Nagy keménységű és térfogatsúlyú (750-850kg/m3), magas csersavtartalommal. Tartós, kültéri falhasználásra kifejezetten alkalmas. - Beltéri felhasználásra gyakran alkalmazott fafajok: Bükk, Akác, Európai dió, Amerikai dió, Cseresznye, Kőris, Juhar
- Borovi fenyő
- a másik ajtólap család a fa alapanyag (farost, MDF, vagy MDF belül papírrács betéttel, préselt faforgács, illetve üveg) fenyőfa kerettel
- Az ajtók felülete lehet fa, illetve bevonatos. Utóbbi lehet dekorfólia, CPL, furnér vagy festett felület, és persze ezek kombinációja (pl.: festett furnér felület). (Cégünk fóliázott ajtókkal nem foglalkozik. Csak még egy kis megjegyzés: A bevonatos ajtók közül a legtartósabbak a festett és furnér felületű ajtók.)
- Az alapanyagok között meg kell említenünk az üveget is, mert sok stílusnál illetve sok megrendelőnél kifejezetten népszerű társítás a fa ajtó + üvegbetét. Mit lehet erről tudni? Ha az a lényeg, hogy a fényt áteressze, de ne lehessen belátni, akkor a savmart üveget ajánljuk. Vagy más néven tejüveget, ami átereszti a fényt, de már az alak sem felismerhető mögötte. A savmart üveget gyakran összekeverik a homokfújt verzióval. Homokfújt üveget beltéri ajtóba nem célszerű rakni, mert a homokfújás felőli oldala nem sima, így minden szennyeződés meglátszik rajta. Ellenben a savmart üveg mindkét oldala sima, könnyen tisztítható. De ha nem okoz gondot, akkor sima, víztiszta egyszerű üveget is választhatunk.
- Még egy összetevő kell egy működő fa ajtókhoz: a vasalat. Itt a stílusba leginkább „beleszóló” elem a kilincs. Nem is gondolná az ember, hogy hány féle kilincs létezik! Matt, fényes, színes, egyenes, íves, antikolt, stb.
Térjünk át az ajtók színére és mintázatára! Felületkezeléssel, festéssel minden fa ajtó színét kedvünkre alakíthatjuk. Látható maradhat a fa erezete, de akár teljesen sima különleges színű fényes felületet is kérhetünk, ha ez a lakberendezési stílusunk elvárása. Mi a helyzet a mintázattal? Az üvegbetét már említettük mint lehetséges látványelemet a fa ajtók palettáján. De ugyanilyen népszerűek a kazettás és a bemarással díszített ajtók is, csak a kiválasztott stílushoz kell alakítani a mintát.
3. Melyik lakberendezési stílushoz milyen fa ajtó illik?
Elérkeztünk „mai leckénk” sarkalatos pontjához a fa ajtók és a lakberendezési stílusok párosításához. „Leltározzunk” egy kicsit!
- Polgári stílus: A polgári stílus egy örökzöld, időtálló dizájn a lakberendezésben. Visszafogottam elegáns, épít a hagyományos értékekre, színhasználatát az egyszerűség jellemzi, így könnyen párosíthatjuk hozzá a lakkozott fehér felületű fa ajtót. Ez a stílus kedveli a betétekkel tagolt dekorációt, de a szép ívű üveggel dekorált felületeket is.
- A skandináv stílus: A skandináv stílus alapvetően egy nagyon otthonos, világos lakást eredményez. Fontosak a hatalmas ablakok, hiszen a stílus szülőföldjén nagyon keveset süt a nap – éppen ezért a falak is és a nyílászárók is általában világosak. Ennek köszönhetően ennél a stílusnál is bátran választhatjuk bármelyik alapanyagú ajtót fehér színben, vagy a lazúrozott felületkezelésű tömörfa ajtót. Ilyenkor „legskandinávabb”, ha nem sötétítjük a fenyő eredeti színét.
- Mediterrán stílus: A mediterrán irányzat alatt alapvetően a dél-európai országok lakberendezési stílusát értjük. Általánosan elmondható róluk, hogy a jellemző színek és anyagok segítségével könnyen igazi, családias, meleg otthont varázsolnak, ahová a legfárasztóbb napok után is örömmel tér haza az ember. Legjellegzetesebb mintái a citrom és a szőlő, valamint az olíva, ezek megjelenhetnek nemcsak a textileken, hanem a beltéri ajtón is. A színekkel is bátran játszhatunk ennél a stílusnál: a sötétre pácolt, nehéz hatású ajtókon át a kellemes provanszi ekrü színig variálhatunk a berendezésünknek megfelelően.
- Minimál: Ennek a stílusnak a legfőbb ismérve az egyszerűség és a nagy térigény. Ezt a puritánnak mondott stílust az ajtótervezésben is a geometrikus formák, homogén felületek és szinte teljes dísztelenség jellemzik. A beltéri ajtó formái lehetnek szabályosak és szabálytalanok, szögletesek és íveltek egyaránt. A beltéri ajtók színválasztására a fehér, a homokszín, a barnák, a szürkék árnyalatai a jellemzőek. Ha Ön kísérletező kedvű, bátran kombinálhatja a fát a fémmel, vagy éppen az üveggel. Általában törekedjünk a díszítetlenségre. Kevés színt használunk ajtófelületeken, gyakori a teljesen a fehér vagy vajszínű ajtólap.
- Loft: A loftlakás az elhagyott ipari létesítmények luxuslakássá való átalakítása. A nagy belmagassághoz a nagy felületű, exkluzív megjelenésű toló üvegajtók, üvegfalak illenek. A szatinált és a mart minták alkalmazásával, a különleges toló sín-rendszerekkel további hangulati elemeket varázsolhat lakókörnyezetébe. Az általános loft jellemzőként számon tartott visszafogott színvilág és a nemesen egyszerű formák és a rozsdamenetes acél, és a króm anyagok használata teret kaphat a beltéri fa ajtók tervezésénél is. Sőt, mivel nagy tereket kell áthidalni, jellemző a felül- és oldalvilágítók használata.
- Retró: Ez egy „szabad” stílus, mindenki annyit használ fel a kelléktárából otthonába, amennyit csak akar. Mindenki saját ízlése szerint, bátran, kreatív módon keverheti, illesztheti össze a neki tetsző elemeket a 50-es, 60-as 70-es évek Amerikájából. Erre az elvre gondoljunk az ajtóválasztásnál is. A stílus kedvelt színei a fekete, a szürke, a piros, a narancs, a barna és a pink árnyalatai a beltéri ajtókon is jól mutatnak. Ennél a stílusnál ritka a fa ajtó használata, ha mégis, akkor a melegebb, vöröses árnyalatú fafajtákat részesíti előnyben. A lényeg a vidámság!
- A vintage: különleges régi darabokat állít a középpontba. Mivel a bútorokra jellemző, hogy régiek, kopottak, ritkán színesek, pontosabban inkább egyféle, általában visszafogott színek (fehér, barna, halvány pasztell) a jellemzőek, így ezek a tulajdonságok köszönnek vissza a beltéri fa ajtókon is. Azok is lehetnek direkt „koptatott” hatásúak, vagy éppen pasztellszínűre mázoltak. A vasalata gyakorta „látványos”, régies, míves.
- Country stílus: mivel ez a stílus a természetközeli, tájjelleghez igazodó stílusirányzatok gyűjtőneve, így az egyik legsokoldalúbb stílus. A beltéri ajtók területén a legjellemzőbb alapanyag természetesen a fa, ami lehet natúr tölgy, dió vagy bükk. A lényeg a természetesség hangsúlyozása, illetve a legjobb az lenne, ha legalább néhány régi, eredeti, tájjellegnek megfelelő vasalati elemre tehetnénk szert.
Ezek voltak a leginkább előforduló lakberendezési stílusok, de ha Önnek más lakberendezési stílushoz lenne szüksége tanácsra, akkor szétnézhet lakberendezési stíluskalauzunkban, csak kattintania kell. Ha viszont már konkrét elképzelése van, és már csak gyártót keres, akkor itt tudja felvenni velünk a kapcsolatot.