3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Mi közöm nekem ahhoz, hogy az asztalos milyen „mellékvágányokon” jár, milyen más területekre „kacsintgat”? – gondolhatják.  Eláruljuk, ne menjenek sehová! Rengeteg olyan belsőépítészeti megoldás van, ami lakásunkat, házunkat, irodánkat, üzletünket komfortosabbá, élhetőbbé, szebbé, stílusosabbá teheti, tehetné, csak éppen nem is tudunk róla. Ezeket a nem egyszer elkerülhetetlen berendezési tárgyakat, elemeket vesszük most sorra úgy mint az asztalos gáláns kalandját, titkos viszonyát egy „társművészettel”, a belsőépítészettel. Olvassanak tovább, mert Önöknek is szükségük lehet például egy jótékony radiátorborításra, vagy egy mutatós falburkolatra. 

 

1.    Először tisztázzuk, mit is értünk belsőépítészeten?

Nem a lakberendező, nem az asztalos, de nem is építész munkáját értjük rajta. Hanem valami olyan komplex dolgot, ami mindegyikből ötvöz egy kicsit és még legalább ugyanennyi más összetevőt: 

„A belsőépítészet általában a fürdőszoba-; konyha-; nappali-; étkező-; hálószobabútorok, beépített szekrények, lépcsők, galériák, mennyezet-; és falburkolatok tervezése. A komoly kihívásokat jelentő munkák alatt értjük például a templomok belső tereinek berendezéseit, színházak, mozik, áruházak, szállodák lakosztályainak… kialakítását; kereskedelmi cégek tárgyaló és bemutatótermeit; múzeumok kiállító tereit, egyetemek, vállalatok konferencia-termeit, kávéházi berendezések építészeti kivitelezését. Az asztalosipar a bútorokon kívül hajlított elemek gyártásával, intarziás parketták készítésével; valamint a több százéves kastélyokban végzett restaurációs, rekonstrukciós munkákkal is foglalkozik.” – Írja a Wikipédia.

 

2.    Hol van az asztalos és a belsőépítészet „találkahelye”?

Mindenhol, ahol beépített, egyedi bútor készül, ahol fa berendezési elemekkel szolgálunk egy célt az otthonunkban, legyen az térelválasztó, lépcső, galéria, dobogó, falburkolat, fába rejtett világítás stb.
De randevúzhat az asztalos akkor is a belsőépítészettel, ha elkészíti az Ön irodájának komplett bútorozását, vagy kialakítja egy cég tárgyalóját, illetve megépíti egy iskola kémiai laborjának bútorzatát… és a sort lehetne még folytatni.

3.    Az asztalos titkos kapcsolatának gyümölcsei:

Milyen termékek megrendelésekor is botlunk bele a belsőépítészetbe? Vagy milyen belsőépítészeti gondolatainkkal kell asztaloshoz fordulnunk? Nézzük sorban!

•    A belső falépcső:

Ha pont ezen jár a fejünk, pont egy ilyen kialakítását sodorja felénk a sor, akkor nézzük meg, hogy melyik az a fajta, amit az asztalos ajánlana! Az önhordó faszerkezetes lépcsőről van szó. Mik az előnyei?  
Méretileg pontos tud lenni, könnyű a szerkezete, a legkisebb keresztmetszettel elkészíthető, így a legkevesebb helyet foglalja (azonos geometria mellett). Manapság már nagyon fontos minden megrendelőnek, hogy szinte bármilyen formában kivitelezhető, nem igényel külön borítást, a korlát is a szerkezet része. Ha meghatározott stílusa van a lakásunknak, akkor is a legjobb választás lehet, mert könnyen kombinálható üveggel, rozsdamentes acéllal, vagy kovácsoltvassal is, így a rusztikus vagy akár a legmodernebb formák is kivitelezhetőek belőle.

•    Galéria fából!

Minek csináltasson az ember galériát? A galériaépítés a legjobb módszer arra, hogy az ember akár megkétszerezze lakása alapterületét. Akkor is segít, ha csak egy ágynyi helyre van szüksége, vagy éppen egy új hálószobát szeretne, vagy lakása egész alapterületét szeretné megkétszerezni, a legolcsóbb legesztétikusabb megoldás egy galéria készítése. Az értéknövelő hatásáról már ne is beszéljünk! (Viszonylag kis költséggel nagy látványosság!) És mért pont a fát válasszuk alapanyagnak? Az asztalos erre természetesen azt válaszolja, hogy mert természetes, szép, barátságos stb. De van itt más érv is: a könnyűszerkezet hamarabb elkészül, de olcsóbb is lehet a galéria belőle, és később, ha szükséges könnyen bonthatjuk, és arrébb vihetjük.

•    Radiátorborítás:

A radiátoroknak nem feltétlenül kell unalmasan kinézniük, vagy éppen „kilógniuk” a házunk, lakásunk stílusából. Egy egyedi burkolattal olyan ruhát kaphatnak, ami harmonizál a berendezéssel, és ha hozzáértő asztalos készíti, akkor a fűtőhatást sem fogja tönkre tenni. Sőt választhatunk lamellás, rácsos, díszített lábazatú vagy akár polccal, rakodófelülettel bővített kivitelezés között. Természetesen az a legszerencsésebb, ha például irodák, üzletek, tárgyalók berendezésekor gondolnak erre is, mind anyagában, mind hasznosításában beletervezik az irodaberendezésbe.

•    Falburkolat fából:

A fából készült falburkolat korszerű és időtálló, természetes anyag, mely nagyon jól harmonizál mind az egzotikus, mind a minimál stíluselemekkel. Ha valami igazán különleges látványelemet vinnénk otthonunkba, párosítsuk a faburkolatot kővel, fémmel vagy üveggel!Az asztalos véleménye szerint a fa falburkolat garantáltan jól mutat.

  1. céges recepciók, tárgyalók falburkolataként
  2. szállodákban, éttermekben
  3. irodák, szalonok, üzletek belső dekorációjaként
  4. magánházakban

Ne felejtse, hogy ez a belsőépítészeti megoldás nem azonos a hagyományos lambériával. Nagyon sok stílusban, alakban, módszerrel készül, sokféle anyagból. Viszont az előnyei fixek, mindegyikre egyaránt vonatkoznak: 

  1. egyedi megjelenés
  2. meleg, barátságos színválaszték
  3. formai és felületi sokszínűség
  4. 100%-ban természetes
  5. rusztikus felületével és 3 dimenziós megjelenésével kitűnik a többi falburkolat közül
  6. könnyű, ezért gipszkartonra is felburkolható
  7. hosszú élettartamú
  8. dekoratív, egy-egy falszakasz kiemelésére alkalmas
  9. könnyen feltehető, kezelhető
  10. rusztikus felülete ellenére is könnyen tisztántartható
  11. rádupláz a szépségére, ha kőburkolattal párosítjuk


•    Beépített bútorok:

Az asztalosok nem teljes körű, tapasztalatokra alapozó felmérése szerint az emberek a beépített, egyedi bútorok közül a konyhára költenek a legtöbbet, azzal foglalkoznak a leginkább. Ott igénylik a különleges megoldásokat, és ott is van szükség a legnagyobb szaktudásra, hiszen annyi mindent figyelembe kell venni egy jó kialakításának, hogy kellő tapasztalat nélkül nem biztos, hogy elsőre sikerül.  Erről bővebben itt olvashat.

Szintén a belső építészet terültére visz bennünket is és az asztalost is, ha egy komplett előszoba kialakításán fáradozunk. Itt akár még olyan megoldási javaslatot is kaphatunk, hogy előszobánk ne csak a lakással, hanem még a bejárati ajtónkkal is harmonizáljon. További információkat ide kattintva érhet el.

Egyre több család és egyre több lakberendezési stílus kedveli a beépített szekrényeket. Segít a rendszerezésben, a rendtartásban, ha szerencsénk van, holttérbe kerül, nem kell szekrénysort kerülgetni a nappaliban. Mehet a tetőtérbe, a lépcső alá, a gardróbba stb. Ha ez a téma érdekli, akkor kattintson ide, és az asztalos lépésről lépésre végigvezeti Önt a beépített szekrény tervezési folyamatán!

 

•    Üzlethelyiség, étterem kialakítása:

A sikeres üzlet egyik legalapvetőbb feltétele az ügyfelek megnyeréséhez komfortérzetük biztosítása és igényeik kiszolgálása. Ennek kialakításában nagy szerepet játszik a berendezés. Asztalosipari termékként gondolhatunk a pultokra, polcokra, különböző tároló elemekre, tükrök, fülkék kialakítására, és természetesen a hagyományos bútorzatra is.

Nagyon sokat számít egy kihasználtságán, hogy valóban a legoptimálisabban helyezték-e a térelválasztó elemeket, vagy éppen a kiszolgáló helyiségek megközelíthetősége nem hátráltatja-e az üzlet szolgáltatásának színvonalát. Gondolunk itt olyanra például egy vendéglátóipari helyiség esetén, hogy a pincérnek nem kell-e túl nagy utat megtennie fölöslegesen, vagy az útvonala a legoptimálisabb-e a vendégek jövésmenéséhez  képest.

 

•    Irodabelső, recepció berendezése:

Manapság már minden döntéshozó érzi, tudja, hogy nem lehet irodákat, recepciókat berendezni úgy, hogy beteszünk egy pár íróasztalt, meg ugyanannyi széket, felkapcsoljuk a villanyt és kész! Megkérdeztük a belsőépítészettel „flörtölő” asztalost, hogy mit is tud hozzáadni egy belsőépítészeti elgondolás és egy ügyes asztalos egy iroda kialakításához. Íme:  

  1. Nagyteres irodákat is tökéletes ki tudnak használni.
  2. Képes a cég arculatának helyes megjelenítésére.
  3. Létre tud hozni technikai szigetet – elektroszmog-mentes munkahelyeket.
  4. Manapság már a belsőépítészek gondolnak a megfelelő akusztika kialakítására is. 
  5. Nagyon fontos a megfelelő világítástechnika.
  6. Végül pedig kiemelt helyen áll az ergonómia is az irodabelső kialakításánál.

 

 

4. Végül, csak a rend kedvéért, tisztázzuk az asztalos, a lakberendező és a belsőépítész szerepét lakóterünk kialakításában!

Azt már ugye kicsi korunktól kezdve tudjuk, hogy az asztalos fával dolgozik. Elkészíti azt, amit mi vagy más szakemberek, például a címben szereplők megálmodnak. Legyen az nyílászáró vagy lépcső, vagy szék. 

A lakberendező a meglévő adottságokból kihozza a legtöbbet, kialakítja a kiválasztott stílust, arculatot. A terek funkcióján nem változtat, gépészeti elemekhez nem nyúl. 

A belsőépítész a lakás, a ház teljes képét látja. Át tudja alakítani gépészeti, statikai, energetikai szempontból is a főfalakon belül.

Példával érzékeltetve: a belsőépítész megtervezi a világítási rendszerünket, a lakberendező kiválasztja a lámpát, az asztalos pedig elkészíti a faburkolatot a rejtett világítás köré. 

Ha már van is ötlete, és szeretne kérdezni, vagy még csak kérdése van, akkor kattintson ide, és vegye fel  a Fa-Héj Kft-vel a kapcsolatot.