Mikor bejárati ajtót vagy ablakot választunk, természetesen leperegnek a lelki szemeink előtt a fa nyílászárók összes vonzó és kevésbé vonzó tulajdonságai. Érezzük a fa természetes szépségét, de félünk a karbantartásával járó gondoktól, de még jobban tartunk attól, hogy idővel bejárati ajtónk, faablakunk tönkre megy az időjárás hatásai miatt. Hogyan előzhetjük meg a bajt? Hogyan őrizhetjük meg homlokzati nyílászáróink szépségét, működési biztonságát? Olvassanak tovább, fogadják meg a szakemberek tanácsait a hosszú élettartamú és sokáig szép ajtókért, ablakokért.
1. Mit tehetünk új bejárati ajtónkért?
Ha új bejárati ajtót vásároltunk, készíttettünk, bizonyára szeretnénk a faajtónk állagát, szépségét megőrizni.
Szeretnénk választ kapni arra, hogy mivel és hogyan tudjuk tisztítani a faajtót. Milyen karbantartási feladataink vannak, hogyan vigyázhatunk rá. Ezt lentebb részletezzük!
A fa bejárati ajtók jellegüknél fogva nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, mint a beltéri társaik. De nem kell megijedni, az ajtók okos tisztítása és karbantartása nem nehéz munka, néhány egyszerű szabály betartásával meg tudjuk védeni az ajtónkat és pénztárcánkat.
Az időjárás hatásainak kitett felületek (egyébként a fém és műanyagfelületek is, sőt még a bőrünk is) ápolást igényelnek. Így van ez a bejárati ajtónk felületével is. Ehhez is kapunk lejjebb tanácsokat.
De van néhány tennivalónk, ami nem tartozik sem a karbantartás, sem az ápolás témakörébe, de mégis sokat segíthet az ajtónk, ablakunk állagának megóvásában. Nézzük meg ezeket!
A beépítés után rendszeresen ellenőriznünk kell, hogy van-e sérülés a bejárati ajtónkon. Ha a fafelületen sérülést talál, azt haladéktalanul javíttassa ki egy szakemberrel, mert különben csökkenhet az ajtó élettartama. A fa a sérülések helyén könnyebben tovább károsodhat, illetve, vissza nem fordítható belső sérülései is keletkezhetnek.
Van egy kis listánk arról, hogy a tisztításon, karbantartáson kívül mire is kell vigyáznunk egy fa bejárati ajtónál:
• Teljes felújításnál ügyeljünk a megfelelő sorrend betartására: a vasalat beállítását, karbantartását mindig előbb végezzük el, mint a profil felületkezelését!
• Ha szükséges szállításkor, lakásfelújításkor védőfóliával, leragasztással védhetjük meg az ajtót a fizikai sérülésektől. Olyan ragasztót érdemes választani, ami nem oldja a kezelt felületet. Általában az akril felületekre is alkalmas ragasztószalag ajánlott.
• Ne rakjunk be semmilyen kemény tárgyat az ajtószárny és a keret közé kitámasztásnak. Erre a célra kaphatók gumi és műanyag ékek, amelyekkel a fa ajtószárnyát a talajhoz rögzíthetjük.
• Ne csapkodjuk az ajtót, a faajtók anyaguknál fogva nehezek, így sérülést okozhatnak. Így például szeles időben se hagyjuk nyitva az ajtót. Ajánlatos a (kamasz) gyerekeket is figyelmeztetni erre. Ugyanis megsérülhet, „elállítódhat” az ajtót mozgató mechanika, ezt követően az ajtó működése rosszabb lehet, és további súrlódások, kopások keletkezhetnek.
• Az ajtószárnyak és ajtópántok a faajtó súlyához vannak méretezve, ha további terhelésnek tesszük ki, akkor megsérülhet, elállítódhat. Tehát ne tegyünk rá pluszt súlyként semmit.
• Ha a bejárati ajtónk nyitásakor valamilyen tárgynak, szekrénynek, vagy a falnak ütközik, akkor ezekre az ütközési pontokra tegyünk valamilyen tompító eszközt. Például félgömb alakú, falra ragasztható, vagy padlóhoz rögzíthető ütközőt.
• Igyekezzünk megóvni az ajtó mechanikáját, az ajtópántot attól, hogy a szélső állapot elérje.
• Készüljünk fel házi kedvenceink karmainak, sáros bundáinak, tappancsainak nyomaira!
2. Tisztítási tanácsok bejárati ajtóhoz
Az üveg felületek tisztításakor arra kell ügyelni, hogy ne okozzunk sérülést rajtuk. Kíméletesen távolítsuk el a port, nehogy megkarcoljuk a felületet. Az üvegre ragasztott öntapadó címkéket érdemes minél előbb eltávolítani, mert a napsugárzás hatására erősebben odatapadnak, illetve matt felület keletkezhet alattuk.
Az üvegrészek tisztítására az alkoholos bázisú ablaktisztítók helyett már sok környezetbarát megoldást is találhatunk.
Az ajtó üveg szilikonos tömítésének teljes megszilárdulása 1 hónap is lehet, célszerű addig a szilikonos tömítéseket is óvatosan tisztítani, lehetőleg csak bő vízzel és nyomás nélkül.
Ha a port szeretnénk a faajtónkról eltávolítani, akkor puha eszközt használjunk, mert különben törlés, tisztítás közben megsérthetjük az ajtó felületén a festéket, a lazúrt.
Használhatunk nedves, enyhén mosószeres kendőt. De kerülendő a hosszas áztatás, és az erős savak, lúgok használata.
Az első ajtótisztítással 1,5-2 hónapot érdemes várni a beépítés után.
3. Következzen a bejárati ajtó karbantartása, ápolása:
Fa nyílászárók esetén alapvetően kétféle karbantartási munka végezhető el: a vasalat és a fafelületek karbantartása.
Az ápoláson azt értjük, hogy tisztításkor száradás után vigyünk fel vékony rétegben speciális felületápoló anyagot egy kendővel a fafelületre, és hagyjuk a felületet megszáradni.
Összefoglaltuk a saját magunk által elvégezhető karbantartásokat, megspékelve tisztítási tanácsok ismétlésével:
• a vasalatok ellenőrzése, lerakódott szennyeződésektől való megtisztítása, olajozása (erre alkalmas olajjal).
• működési hézagok ellenőrzése, ha szükséges vasalatok utánállítása, finomhangolása.
• gumitömítések ápolása szilikonnal, vagy glicerinnel, hogy a gumitömítés megtartsa rugalmasságát.
• fellazult csavarok ellenőrzése, utána húzása.
• szellőztetés: a páralecsapódást, és az ez által okozott penészedést, ami felületi károsodást és alakváltozást okozhat a nyílászárókon, szükséges megelőznünk rendszeres szellőztetéssel. Új házaknál, az épületszerkezetek teljes kiszáradásáig intenzív szellőztetés javasolt.
• fafelületek tisztítása: a felületek tisztása nedves, enyhén mosószeres – kerülve a savas, lúgos mosószereket – törlőkendővel történik. Tisztításunk gyors és határozott legyen, kerülve a hosszas áztatást. Ügyeljünk rá, hogy a vasalatok mozgó részeibe ne kerüljön víz.
• üvegfelületek tisztítása: bármelyik hagyományos ablaktisztító szer megengedett.
• vízvető sín karbantartása: a sín csatornájában felgyülemlett szennyeződéseket rendszeresen szükséges eltávolítani. Ezt meg tehetjük úgy, hogy lecsavarozzuk a vízvető sínt, majd megtakarítjuk azt, vagy lecsavarozás nélkül egyszerűen megtisztítjuk porszívó segítségével. Karbantartás után ne felejtsük el a vezető sínt visszahelyezni.
• kerüljük: az éles, hegyes tárgyakkal való találkozását, ütögetését, karcolását a felületeknek. Illetve óvandó a csapkodástól, és rugdalástól.
Mivel kell feltétlenül szakemberhez fordulni?
• A működtető vasalat (ollók, csapok, zárak) ellenőrzése, beállítása, a szárny illeszkedésének ellenőrzése, beállítása.
4. Külön beszéljünk a bejárati ajtók felületkezeléséről!
A legfontosabb a nyílászárók élettartamának szempontjából a felületkezelés. Ha valaki natúr fa nyílászárót vásárol, tudnia kell, hogy a megfelelő felületkezelése nélkül az ajtó, az ablak gyorsan elszíneződik, elvetemedni stb.
Fontos a felületkezelő anyagok minősége is. Itt is igaz lehet, hogy az olcsóbb lesz végül a drágább!
Ha házilag szeretnénk elvégezni a felületkezelést, akkor fontos, hogy a nyílászárót alapozzuk le, majd köztes és fedőréteggel is lássuk el. Sok színből választhatunk, és UV-védelmet biztosítanak bizonyos típusok, ami azért fontos, mert hosszú ideig nem kezdenek el felpattogzani a fáról.

5. Milyen speciális tudnivalók vannak a faablakok karbantartásával kapcsolatban?
Az ablakokon lévő fedőréteget javasolt 5-6 évente újra lazúrozni.
A gumiszigetelések és a zárszerkezet ápolása ugyanazt kívánja, mint a bejárati ajtó esetében.
A faablakok zárszerkezetét évente kétszer meg kell olajozni, ezzel a szerkezet sima működését biztosítjuk, és csökkentjük a vasalat kopását is.
A faablak vízelvezető nyílásainak ellenőrzését, tisztítását évente végezzük el.
Oda kell figyelnünk a szellőztetésre is! A nem megfelelő szellőztetés páralecsapódást, ezáltal penészedést, deformálódást, felületi károsodást okozhat a fa nyílászárókon.
Faablakok esetében fontos, hogy a felületkezelés még a beépítés előtt megtörténjen, mert így olyan rejtett oldalakrészek is kezelve lesznek, melyek a fallal érintkeznek, így maga az ablakkeret nem tudja magába szívni a falon keresztül érkező nedvességet. Ebben az esetben nincs vetemedés, hiszen a nedvesség elleni védelmet az ablakkeret már megkapta. Beépítés után ezekhez az oldalakhoz már nem férünk hozzá.
A fakeretes ablakok esetében egy speciális alapkezelés is elkerülhetetlen, hiszen a vízen kívül nagy a fának ellenségei a rovarok és a gombafertőzések, amik nagy károkat okozhatnak az ablakban.
A különböző felületkezelésnek köszönhetően a beépítendő ablak ellenáll a környezeti hatásoknak, az időjárási viszontagságoknak és a rovartámadásoknak is.
A fentiekből láthattuk, hogy nem kell sok időt és energiát arra fordítani, hogy fa bejárati ajtónk, vagy faablakunk szép maradjon hosszú évekre. Egyszerűen csak szisztematikusan be kell tartani a szakemberek fenti tanácsait.
De ha Önnek ezzel a témával kapcsolatban további kérdései lennének, vagy esetleg problémája adódott homlokzati nyílászárójával, csak kattintson ide, és kérdezzen tőlünk!