Egyszerű segítség építkezőknek, felújítóknak, korszerűsítőknek, betörés után vagy helyett…
Kis körben végzett közvélemény-kutatásunk alapján megmutatjuk, hogy az emberek általában mit várnak el a bejárati ajtótól. Aztán pedig sorra vesszük, hogy jogosak-e ezek az elvárások, illetve, hogy mire ügyeljünk a bejárati ajtó kiválasztásánál, hogy tényleg védjen, szigeteljen, harmonizáljon! Maradjon velünk akkor is, ha nem tervez ajtócserét, mert sosem lehet tudni… hiszen ezeket az ajtókat nem egy-két évre vesszük, plusz rájuk bízzuk minden értékünk védelmét!
1. Mit gondolunk mi, ajtótulajdonosok? Mi a legfontosabb szempont a bejárati ajtó kiválasztásánál?
Számunkra legfontosabb a könnyű működtetés, mert hát úgy gondolja az ember, hogy minek a drága, puccos ajtó, ha csak félórás kínlódás után tudom kinyitni…
Második legfontosabb szempontként a hőszigetelő képességet választottuk. Ebből is látszik, hogy a fűtésszámla érzékeny pontunk.
A középmezőnyben végzett a betörésgátlás. (Érdekes, a teszt készítői ezt várták az első helyre!) Majd a kevésbé fontos tulajdonságok közé a hangszigetelés tartozik, és a dizájn végzett az utolsó helyen.
Képi formába öntve ez a diagram lett a végeredménye a közvélemény-kutatásunknak:
2. Amiről ritkán esik szó
- Nem szoktunk ezzel a kérdéssel foglalkozni, de a bejárati ajtóknak is vannak fajtái: megkülönböztetünk főbejárati ajtókat és mellékbejárati ajtókat. Az előbbiek sokkal díszesebbek, mutatósabbak, jobban érvényesül a dizájn mint szempont a kiválasztásnál. Viszont mindkettővel szemben a legmagasabb biztonsági követelményeket kell támasztanunk.
- Nem érdemes spórolni vele, mert sokáig akarjuk használni és a legfőbb értékeinket védi.
3. Hogyan válasszunk bejárati ajtót?
Nézzük végig a szempontokat a közvélemény-kutatás által megadott sorrendben! Nézzük meg, hogy Önöknek mire kell vigyázni, mire kell figyelni a bejárati ajtó kiválasztásánál!
A könnyű működtetés
A bejárati ajtók gyakran igen nagy súlyú, robusztus szerkezetek, melyet nem csak a férfiembernek, de a gyerekeinknek és a hölgyeknek is ki kell tudni nyitni. Ezért kiemelkedő fontosságú, hogy bejárati ajtónk minden körülmények között könnyen nyitható és zárható legyen. Gondoljunk csak bele, hogy micsoda galibát okozna, ha valaki egy téli délután kinn rekedne, amíg a többiek haza nem érnek.
A bejárati ajtó könnyű és megbízható működtetését a megfelelő alapanyag és jó minőségű vasalat használatával érik el a gyártók. Ugyanakkor igen fontos az is, hogy a beépített zárak és pántok lehetővé teszik az utólagos állítást, ha az épület mozgásából adódóan deformációk lépnének fel. A jelenleg kapható vasalatok már tudják ezt az utóállítást.
A bejárati ajtóink nehéz működtetésének egyik legfőbb okozója az időjárás-változás volt. Míg télen akár mínusz 15-20 C fokos hideget kell kiállniuk, addig nyáron a tűző napban akár 35-40-C hőség is érheti őket. Ezt a nagy hőmérsékletkülönbséget ki kell úgy bírniuk, hogy ne vetemedjenek. A bejárati ajtó anyaga, amit cégünk használ, vetemedésmentes, hiszen száraz, feszültségmentes hossztoldott frízekből dolgozunk. (Fríz = rétegragasztott faszerkezet.)
Hőszigetelés
Milyen paraméterek vannak hatással a bejárati ajtók hőszigetelésére?
- Az ajtó felépítése
Az ajtólap felépítése döntően befolyásolja az ajtólap stabilitását, alaktartósságát, ez által a jó záródást. A hőmérsékletváltozások hatására ugyanis az ajtólapok erős deformációs erőknek vannak kitéve. Ha az ajtólap ezért az évek során vetemedik, elnyílik a toktól, akkor csökken a hőszigetelő képessége. Biztos többen emlékeznek azokra a régi ajtókra, amik alatt „befütyült a szél”, vagy egy-egy keményebb tél idején még akár mini jégcsapok is lógtak az alján. De ez már a múlté, a korszerű alapanyagok ezt a problémát már kiküszöbölik.
- A vasalat (stabilitás)
A megfelelően méretezett vasalatok (zsanérok, zárak) biztosítják az ajtólap stabilitását, az egyenletes fekvését a tokon, valamint a tömítések résmentességét.
- A küszöb
A küszöb kialakítása az egyik legkényesebb pont a bejárati ajtóknál. Biztosítani kell, hogy a küszöb elhelyezése és rögzítése olyan legyen, hogy az áthaladás közben semmi esetre se tudjon kimozdulni, különben nem biztosítja a tökéletes zárást.
- Megfelelő gumitömítés
Az ajtólap stabilitásán kívül elengedhetetlen a megfelelő tömítési réteg az ajtólap és a tok között. Ez biztosítja ugyanis a kisebb fokú deformációk esetén a tökéletes záródást.
- A szakemberek sokszor ajánlják, hogy ne a szigetelés vastagságát figyeljük,
hanem az U értéket. Mi is az? Minden szerkezet hőszigetelő képessége egy számmal jellemezhető, mely azt mutatja meg, hogy ha a szerkezet két oldalán eltér a hőmérséklet, mennyi hő jut át a magasabb hőmérséklet felől az alacsonyabb felé. Például: Ha az U=1,0 hőátbocsátási tényezőjű szerkezet két oldala között 20ºC a hőmérséklet különbség, akkor az átbocsátott energia 20 watt.
Vagyis 1m2 szerkezeten annyi hőenergia megy át, amennyi egy 20 wattos villanyégő működtetéséhez lenne elegendő. Ha egy másik, ugyanilyen méretű anyagnak U=2,0 a hőátbocsátási tényezője, akkor a 40 wattos villanyégőnek felel meg.
Az U értékről tehát azt mondhatjuk, hogy minél kisebb az értéket jelölő szám, annál kisebb az adott szerkezet hőátbocsátási tényezője, és nagyobb a hőszigetelő értéke. Jelenleg Magyarországon a javasolt u érték üvegezett homlokzati nyílászáró esetében: 1,15. A nem üvegezett bejárati ajtó esetében ez az ajánlott érték 1,45. Természetesen ettől az értéktől „lehetünk jobbak”!
Betörésgátlás
Egy családi ház fő- vagy mellékbejárati ajtaját olyan mértékben érdemes védeni, hogy az alkalmi és besurranó tolvajokkal szemben hatásos legyen, betörés esetén megakadályozza a gyors behatolást. Ugyanis minden betörésvédelemmel foglalkozó cég véleménye az, hogy az elektronika (lakásriasztó) riaszt, a mechanikai védelem, a bejárati ajtó hátráltatja a betörőt! A kettő együttes alkalmazása biztosítja a megfelelő védelmet.
Első lépcsőben célszerű a külső oldalra kilincs helyett gombot, vagy fogantyút elhelyezni, ami a napközbeni gyors besurranást akadályozza meg. A háziak mindennapi életét kényelmessé téve, kiegészíthetjük egy számzáras, vagy esetleg ujjlenyomatos beléptető rendszerrel, így a kertbe kilépve sem kell mindig magunkkal vinni a kulcsot.
A bejárati ajtók betörésbiztossá tétele sokkal komplexebb feladat, mint beépíteni egy-egy plusz zárat, vagy reteszt, esetleg egy keresztpántot. A betörésvédelemhez hozzá tartozik a bejárati ajtó stabilitása, klímaállósága, az összes beépített vasalat, de még a szerelés technológiája is. A minősítő intézetek sem a zárakat számolják, hanem teszteknek vetik alá a gyártó előírásai szerint beépített bejárati ajtókat, és ezek alapján ítélik meg a betörésállóságot. Végül biztonsági kategóriákba sorolják őket és tanúsítványt adnak ki róla. Csak és kizárólag egy ilyen tanúsítvány igazolja, hogy egy bejárati ajtó rendelkezik-e a megkövetelt biztonsági kategóriának megfelelő védelemmel. Erre fordítsunk figyelmet vásárláskor.
A „biztonsági bejárati ajtónak” jól körülhatárolt követelményei vannak, amiket megmutatunk Önöknek:
• Magyar Biztosítói Szövetség (MABISZ) által elfogadott minimum 3 perces áttörésgátlás
• legalább 3 (egymástól minimum 30 cm-re lévő) reteszelési pontos záródás
• lehetőleg minél több oldalon záródó ajtólap
• biztonsági zárbetét
• mechanikai védelemmel ellátott zárbetét
• ajtólapban elhelyezett acélmerevítés
• az ajtó, tokból történő kiemelése elleni védelemmel ellátott zsanérok
Cégünk minden bejárati ajtóba több ponton záródó zárat rak, és fúrás biztos betétet alkalmazunk minden esetben.
A hangszigetelés
A bejárati ajtók harmadik minőségi fokmérője a hangszigetelési képesség. Nem mindegy ugyanis, hogy az utca zaja akadálytalanul áramlik-e be a lakásunkba, vagy kívül marad. A bejárati ajtók többnyire erőteljes, robusztus felépítésű szerkezetek, így a hangok és zajok nem az ajtólapon keresztül, hanem az ajtólapot körülvevő réseken át jutnak be.
Ezek közül is kiemelendő az ajtólap alatti rés, melyet mindenképpen le kell zárni. Erre alkalmasak a különböző fix, vagy automata küszöbök. A másik "rés", amit tömítenünk kell az az ajtótok és a fal között található. Ennek megfelelő tömítése a szakszerű szerelés feladata.
Dizájn
Manapság ha végigmegyünk egy új építésű utcán, láthatjuk, hogy a bejárati ajtók dizájnja, kivitele micsoda széles skálán mozog, és mennyire próbáljuk kifejezni vele a stílusunkat, illetve sok esetben szinte státuszszimbólumként „feszít” házunk elején.
De talán ettől fontosabb, hogy a bejárati ajtónk mindig harmonizáljon az ablakainkkal stílusban, színben, hogy mindig jól essen ránézni a házra, ha hazaérünk.
A bejárati ajtó stílusának, formájának kiválasztásakor különbséget teszünk aszerint, hogy a ház főbejárati ajtójáról, vagy egy hátsó mellékbejárati ajtóról van szó. Az előbbi mindenképpen egy díszesebb, látványosabb megoldást igényel, míg az utóbbinál inkább csak a biztonsági funkciók számítanak.
A design tekintetében sokszor merül fel igényként a beltéri ajtókhoz történő illeszkedés. Ez leginkább a belső térből nyíló biztonsági bejárati ajtóknál (pl. garázsból lakótérbe) kerül előtérbe. Hiszen ott látjuk őket „egyszerre”, ott kívánkozik az egységesítés.
4. Mit tud egy fa bejárati ajtó?
Akkor most már kíváncsi lesz az ember, hogy a sok elvárás közül mit tud illetve mit kell tudnia egy fa bejárati ajtónak?
Nézzük végig, mit tud a Fa-Héj kft által gyártott!
- hossztoldott, rétegragasztott anyagból készülnek
- szerkezeti vastagságuk 68mm vagy 78 mm (régi ajtók általában 43mm-esek)
- üvegezésüket tekintve: 2 rétegű Ug=1,1 W/m2K vagy 3 rétegű üveggel Ug=0,7 W/m2K gyártjuk őket
- több pontos (általában 5 pontos) biztonsági zárral szereljük
- megfelelő, általában kettős gumitömítéssel rendelkeznek bejárati ajtóink
- festés nélkül (natúr) vagy festve is rendelhetők
- bármilyen elképzelését el tudjuk készíteni
- nagyon jó hőszigetelők, hangszigetelők
- rendszeres karbantartás esetén korlátlan ideig megőrizhető a minősége
- vetemedésmentes anyagból készülnek
Ha ezek után úgy érzi, hogy szeretne kicsit kalandozni a bejárati ajtók között, akkor kattintson, és nézze meg képeinket! >>>