Kezdjük is az elején: mi az a zár?
Sokan nem tudják mi is az a zár, vagy hogy mi a különbség a zárbetét és a zár között.
A zártest, rövid nevén a zár az a rész, ami kinyitja az ajtót, miközben a kilincset lenyomjuk.
Az ajtólapba bevésnek egy zsebet, ebbe ül bele a zár maga, ezért bevésőzárnak is hívjuk.
Hagyományos zárak típusai
- Kulcsos: Egy egyszerű hengeres kulcs működteti a zárat.
- Cilinderes: A záron a kulcsnyílás helyén egy „cilindert” alakítanak ki, amibe nem egy kulcs illeszkedik, hanem egy zárbetét. Ebbe a zárbetétbe kell a kulcsot tenni, ami a zárat működteti.
- Toalett (WC): Itt nem kell kulccsal bajlódni, még kulcslyuk sincs rajta, csak egy elfordítható gomb, amivel belülről be tudjuk zárni az ajtót.
Zárszerkezet
Mi is az a zárszerkezet? Az a rész, amibe a kulcsot beletesszük, hogy a zárat elmozgatva a kilinccsel ne lehessen kinyitni az ajtót vagy az ablakot. Ennek tekintetében beszélhetünk ajtó- és ablak zárszerkezetekről.
- Ajtózár:
Fa-, fém-, műanyag és lemezajtóknál használják, lehetnek egy- vagy többpontosak is. Régebben csak egy ponton záródtak, de a betörések számának növekedésével kifejlesztették a többpontos, vagyis a több ponton záródó ajtózárakat, amik biztonságosabb ajtókat eredményeztek.
- Ablakzár:
Főként fa-, műanyag-és alumínium ablakoknál használják. A régi fa ablakok, családi házak és panelházaknál a takaróléc alá rejtettek egy felfelé és lefelé záródó rudat, ami középen a rézkilincs elfordításával, alul és fölül egy kampóval zárta az ablakot.
Zárszerkezetek típusai (a teljesség igénye nélkül)
- Bevésőzárak:
Az ajtó élébe szerelik. A kialakítandó zárház méretét a bevésőzár-szerkezet doboz mérte- és formája határozza meg. Ebbe a résbe csúszik bele a bevésőzár, amit az előlapon kell rögzíteni. A kulcs- és kilincs nyílása az ajtólapon kívül és belül van kialakítva.
- Portálzárak:
Keskeny mérete miatt rácsokba, alumínium portálokba szerelik. Tollas kulcsos és cilinderes verzióban is elérhetőek, ezért egy- és többirányú záródást képes biztosítani. Vannak csapdanyelves-, kicsapónyelves- és hordógörgős változatai.
- Trezorzárak:
Főként három irányba záródnak, balos- vagy jobbos nyitásnak megfelelően. Léteznek kódolható-, fix- és cserélhető lamellás darabok is. Elmondható róluk, hogy magas biztonsági fokozattal és tanúsítvánnyal rendelkeznek, masszívak. Működési elvük a páncélszekrény záraihoz hasonló. Hazánkban a legelterjedtebb a trezorzár tollas kulcsos verziója.
- Pánikzárak:
Egyoldali záródással vannak biztosítva, ez a szupererejük. Belülről általában egy hosszú kart szerelnek, amit ha lenyomnak, az ajtó kifelé könnyedén kinyílik.
- Biztonsági zárak:
Rengeteg típus létezik, a lényeg, hogy a szerkezetük valamilyen szintű MABISZ besorolást kapott, de emellett érdemes külön ügyelni a szerkezetet működtető zárbetétek minőségére is. A legnépszerűbbek talán a felhúzó kilincses ajtóél vasalatok, Mul-T-Lock zárak, többpontos zárak és a hevederzárak.