Reméljük mindenkinek boldogan és szeretetben telt a karácsony, túléltétek a bejglikómát és újult erővel vágtok neki az új évnek!
Bizonyára sokat dobott a karácsonyi hangulaton a szobát díszítő karácsonyfa és a kellemes fenyőillat, azonban január elején sokan már szabadulnának a karácsonyi díszektől, így a fától is. Ha az előző cikkünk segítségével ügyesen választottatok fenyőfát, akkor valószínűleg még nem potyog, de azért előfordulhat, hogy a meleg szobában már elkezdtek hullani a tűlevelek. Az is lehet, hogy néhányan már túl vannak rajta, de a hagyomány szerint vízkereszt napján, január 6-án illik megválni a karácsonyfától. Mit is ünneplünk ilyenkor?
A karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjától január 6-ig, vízkeresztig vagy másnéven az epifániáig (görög: megjelenés) tart. Több dolgot is egybefog ez a jeles nap:
- a három napkeleti bölcs ezen a napon érkezett meg a kis Jézushoz;
- ezen a napon keresztelték meg Jézust;
- ezen a napon történt meg az első csodája, mikor a vizet borrá változtatta.
Miért pont ilyenkor kell megszabadulni a fától?
Úgy tartották, hogy aki hamarabb dobja ki a fát, annak balszerencsét hoz, viszont ha vízkereszt éjjelén a fán még mindig díszek vannak, akkor azt egész évben úgy kell hagyni. De miért is hozna egy fa balszerencsét? A néphit szerint áldást hozó jó szellemek laknak az örökzöldekben, de ha azok karácsony után nem kerülnek vissza a természetbe, akkor abban az évben nem lesz jó a termés. Ma már a néprajzi háttér kevésbé ismert, azonban sokan még mindig tartják, hogy a fát ekkor kell “lebontani”.
Mihez is kezdjünk a fenyővel?
A legtöbben kirakják a kuka mellé, azonban sok helyen a kertészetek begyűjtik és újrahasznosítják a kidobásra szánt fenyőket. Hoztunk nektek néhány egyszerű ötletet arra, hogy mit is csinálhatok otthon belőle.
Napjainkban kevésbé ismert konyhai eszköz a habarófa, amit fenyőfából faragtak. A nagyjából 30-35 cm hosszú habaró végén öt darab 3-4 cm hosszú ágat hagytak meg. A habarót legtovább a felföldön használták, de megyénkben is meg lehet még találni itt-ott néhány háztartásban.
Ha a fenyőtüskék még nem potyogtak le és egészséges színük van, készíthetsz belőle teát. Igen, jól olvastad. Bár a boltok polcain nem gyakran látni, az erdei fenyő, a luc, illetve az ezüstfenyő tűleveléből készült teát régóta használják gyógyító célokra. A hideg időben segíthet az influenza elleni küzdelemben, de hatásos orrdugulás és torokfájás esetén is. Ha egy kis Fa-Héjjal ;), kardamommal, szegfűszeggel, rózsaborssal és borókabogyóval keverve forrázod, egy igazi fűszeres téli teát kaphatsz.
Ha vastagabb törzsű fád volt ebben az évben, vághatsz vagy vágathatsz belőle fa korongokat, amiket használhatsz poháralátétként, de egy gyertya alatt is jól mutat.
Január 5-től mi is visszatértünk dolgozni, így ha van egyedi bútor vagy nyílászáró ötleted, keress minket bizalommal az elérhetőségeink egyikén.