Megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen fenyőt érdemes karácsonyfának választani. Földlabdás, nem földlabdás, illatos, nem illatos, hosszú és rövid levelű… az elvárások listája végtelen. Hogy könnyebben eligazodjatok a fenyőfajták világában, hoztunk nektek egy kis összefoglalót, ami megkönnyítheti a favásárlást (legalább ezzel ne menjen el az idő a nagy karácsonyi kapkodásban).
Milyen fát válasszunk?
Nyakunkon a karácsony! Reméljük már megvannak az ajándékok, megterveztétek a karácsonyi menüt és december 13-án, Luca napján, nekiálltatok a Luca szék elkészítésének is. Ha nem tudnátok miről van szó: ez egy 9 féle fából készült különleges sámli, melyről a néphit szerint az éjféli misén ki lehet szúrni a boszorkányokat. (Bővebben itt olvashatsz az elkészítéséről és a hozzá kapcsolódó szokásokról.)
A különféle fafajtákról több ízben is írtunk már nektek; most bemutatjuk a hazai faárusoknál leggyakrabban előforduló fenyőket.
Rövid tűlevelű fenyők
Közönséges luc
A legnépszerűbb, illetve a legolcsóbb fajta. Koronája hengeresen kúpos, 1-2,5 cm hosszú négyélű levelei vannak. Páraigényes, ezért a lakásban érdemes gondoskodni a megfelelő vízellátásról, különben hamar elhullajtja a fenyőtűket.
Ezüstfenyő
Keskeny, kúpos koronájú fa, melynek szürkészöld, 2-3 cm hosszú levelei szintén négyélűek és megszáradva lehullanak. A közönséges luchoz képest jobban bírja a szárazabb városi levegőt, így karácsonyfaként is tovább megmarad, azonban az ára már borsosabb.
Nordmann jegenyefenyő
Tömött, kúpos koronájú fa, 2-3 cm hosszú lapos, gyümölcsös illatú levelei a hajtás felső részén félkörben állnak, s nem hullanak le, csak rászáradnak az ágakra. Könnyen felismerhető a levelek fonákján található két viaszcsíkról. Szép koronája és a tűlevelek tartóssága miatt az egyik legkedveltebb, ám ezért az egyik legdrágább fenyőfajta.
Hosszú tűlevelű fenyők
Simafenyő
Kúpos koronájú, sima kérgű faj, 5-15 cm hosszú vékony és puha tűlevelei ötös csoportokban állnak. A közönséges luchoz hasonlóan páraigényes.
Erdei fenyő
Koronája fiatalon kúpos, később azonban szabálytalanná válhat, törzse sárgás-vöröses. Kékes vagy szürkészöld színű tűlevelei kettesével állnak, 3-7 cm-esek és közepesen rugalmasak.
Feketefenyő
Az erdei fenyő közeli rokona, jól bírja a szélsőséges környezeti viszonyokat, ezért az egyik legtűrőképesebb fenyő hazánkban. Tobozát (rózsatoboz) koszorúkötéshez is használják.
Nem csak az üzem melletti fenyőt öltöztettük díszbe, de a műhelybe is jutott egy kicsi a karácsonyi fenyőillatból. Mint a képen látható, a benti fa mellé még Mázlink is van. Hűséges pulink, immáron egy éve büszke óltulajdonos; a menő kecójáról itt olvashatsz bővebben.
Egyszerű díszek megmaradt faanyagokból
Ha megtaláltad a tökéletes fát, már csak a díszítés marad hátra! Szétnéztünk a műhelyben és az interneten is, s találtunk pár karácsonyfadíszt amit leeső fadarabokból, illetve maradékokból is könnyen meg lehet csinálni.
Hobbiboltban könnyen beszerezhetsz átlátszó gömböt, melybe ha faforgácsot teszel mutatós dísze lehet a gondosan kiválasztott fának. Minél több fajtával dolgozol, annál “színesebb” gömböket kapsz.
Rusztikus fa korongokra festhetsz vagy égethetsz mintát, de önmagában is szépen mutatnak a fenyőn.
December 21-én letesszük a szerszámokat az asztalosműhelyben és elmegyünk pihenni egy kicsit, hogy január 5-én újult erővel vágjuk újabb fá(k)ba a fejszénket.
Minden kedves partnernek, megrendelőnek, olvasónak áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új esztendőt kívánunk!
Forrás:
https://balintgazda.hu/aktualis-kert/december/milyen-karacsonyfat-valasszunk.html
Képek forrása:
instagram.com/theblindwoodsman
https://www.lemonthistle.com/6-diy-wood-slice-ornaments/