3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Mindjárt jön a Mikulás, ezért tuti, ami fix, mi felkészültünk a fogadására. Mégpedig azzal, hogy bevágtuk a szán, illetve a szánkó történetét. Ciki lenne, ha pont az asztalos fiúk nem tudnák, mi fán terem a Télapó járműve. De ajándékot is adunk a Mikulásnak. Érdekel, hogy mit? Akkor olvass tovább.


 

Az első szán

Ciki vagy sem, nem a Mikulásnak volt először szánja, bár az öreg szakállas szereti ezt hinni. Az ókori egyiptomiak azonban ebben is megelőztek mindenkit. Ők ugyanis rájöttek arra, hogy könnyebb valamit tolni vagy húzni, mint cipelni. Nem véletlenül használtak jó sok szánt az építkezéseknél.

A régészek azonban nem elégedtek meg ennyi infóval, addig kutakodtak, amíg a vikingeknél is találtak korabeli szánokat az Osebergi hajó feltárásakor. Ebből már sejtheted, hogy a szánnak több funkciója is volt az emberiség történelmében.

 

A szán illetve szánkó feladata a múltban és napjainkban is többes:

  • a szán szállítóeszköz nehéz terhekhez,
  • közlekedési eszköz hóborította vidékeken (például a lappföldi Mikulás otthonában);
  • a szánkó pedig inkább játék és
  • sporteszköz.

Talán nem tudod, de az elkészült hajókat is szánkón eresztik a vízre, ahogy vannak olyan csónakok, amelyeknek az alján eleve szánkó (csúsztató talp) van, hogy könnyen szárazra lehessen húzni. A Mikulás szánja persze nem ilyen.

 

Milyen a jó szán?

Természetesen gyors és csúszós, esetleg repülésre is alkalmas. A lényeg, hogy a közlekedési eszközként használt szánok két, elől felgörbített talpon csúsznak és korábban állatok (szánhúzó kutyák, rénszarvasok, lovak, szadista Mikulások esetében manók….) húzták, napjainkban azonban motorral mennek.

Te kipróbálnál egy ilyen vagány motoros szánt? A síparadicsomokban bőven találkozhatsz hasonló járművekkel, és szerintünk már a Mikulás is modernizálta magát, csak nem vallja be. Végtére is jól hangzik, hogy rénszarvasokkal repül. Csak imádkozz, hogy a gyerekek ne kérdezzenek rá, hogyan.

Apropó gyerekek! A szánkókat tulajdonképpen nekik találták ki. A havas lejtőknek, domboknak senki nem tud ellenállni, pláne nem ők. Meg iskolába menet is könnyebb volt így közlekedniük. Fiatalkorunkban mi is nagyon sokat szánkóztunk, vagy „hagytuk”, hogy a szüleink húzzanak bennünket.

Sajnos manapság már egyre kevesebb a hó, de titokban mindig reménykedünk, hogy fogunk mi még vagánykodni a havas dombokon itthon is. Természetesen előbb a munka, aztán a szórakozás, hiszen nálunk a Fa-Héj Kft-nél mindig te vagy az első. De térjünk vissza még egy kicsit a szánkókra!

 1280px-Alexandra_Obrist_FIL_European_Luge_Natural_Track_Championships_2010.jpg

Szánkó, bob, szkeleton

Ezek a játékok vezettek ahhoz, hogy később hivatalos versenysport lett a szánkózásból, amelyből aztán kivált a bob és a szkeleton.  Előbbinél csúszáskor a láb néz előrefelé, utóbbinál a fej. Hazánkban nem olyan népszerű ez a sportág (érthető módon, bár voltak rá törekvések), viszont – ha más nem – bobpályáink nekünk is vannak.

A Mikulás irigyli is, ezért idén az ablakba a csizmák mellé kiteszünk neki egy térképet, hogy megtalálja a legközelebbi bobpályát. Egyrészt azért, mert kedves asztalos fiúk vagyunk, másrészt azért, hogy addig kölcsönvehessük a szánját: mégiscsak menőség rénszarvasokkal repülni, na.

 

 

Forrás: https://hu.qaz.wiki/wiki/Sled