3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Egyáltalán jó valamire? Természetesen, hiszen az ember leleményes (az asztalos meg pláne), így, ha nem is lenne funkciója a vakablaknak, majd kitalál neki valamit. De attól a kérdés még áll: Miért van vakablak a házakon?


Első ránézésre érthetetlen a dolog, hiszen az ablak alapvető szerepe az, hogy fényt engedjen be a helyiségbe. A vakablak viszont nem véletlenül vak: megadóztatták.

 

A vakablak szerepe

Folyton panaszkodunk, hogy ma már mindenért fizetnünk kell. De gondoltad volna, hogy valaha még az ablakokat is megadóztatták? Az járta ugyanis, hogy a fény (is) csak a gazdagoké lehet, de ha már így van, fizesse is meg mindenki. A fényt viszont nem lehetett csak úgy lemérni, hát megadóztatták a házak ablakait. Csoda, hogy hirtelen egyre többen elkezdték befalazni az ablakaikat? Na, így születtek meg a vakablakok.

Természetesen létezik prózai oka is annak, ha egy épület külső homlokzatán vakablakokat látsz. Előfordulhat ugyanis, hogy statikai szempontból az adott fal nem enged több ablakot, mert a szerkezet nem bírná el, ezért vakablakokra van szükség ahhoz, hogy az épület homlokzatának megjelenése egységes (szimmetrikus) maradjon. Poirot biztosan örült ennek, mert ő aztán semmilyen szinten nem tűrte a rendetlenséget. (Bocs, de mindig ő jut eszünkbe, ha valami ferde, hiányos vagy nem szimmetrikus.)

A vakablakokra visszatérve tehát tudjuk, hogy nem klasszikus értelemben vett ablakokról van szó, nincs falnyílásuk, csak egy falfülkéből állnak, és ma már esztétikai, illetve szerkezeti okokból jelennek meg egy épület külső homlokzatán vagy éppenséggel belül.

 

Az ablakadó a vakablak „anyja” Európa számos országában

  1. Angliában több mint 150 évig fizettek az emberek ablakadót (1695 és 1851), amelynek köszönhetően nemcsak a kisebb házak, de egyre több bérház is sötétségbe borult.
  2. A franciák azonban még tovább mentek. Náluk nemcsak az ablakokat, hanem az ajtókat is megadóztatták, ráadásul egészen 1926-ig. Ott nyert igazán értelmet Shakespeare híres mondata: „Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel.”
  3. A németek francia mintára 1798-tól adóztattak, és a mai napig van egy utcájuk, amely ennek az időszaknak az emlékét őrzi. Ennek a neve Fünffestersraße, azaz ötablakos utca. Ez persze kissé csalóka, hiszen az önálló házaknak maximum 3 ablakot építettek, nehogy csődbe menjenek az emberek.
  4. A hollandok cselesek voltak: ők az ablakadót beépítették a személyi adóba, amely egyébként – többek között – az ajtó-, bútor-, szolga- és lóadót is tartalmazta. Az adó mértékének azonban nem volt köze az ablakok méretéhez; az összeg azon múlott, hogy kis- vagy nagyvárosban élt-e az illető.

 

Ablakadó ma

De ne hidd, hogy az ablakadó régen lejárt lemez. Gondolj csak a nyaralók, hotelek remek kilátással bíró szobáira, helyiségeire. Ott is meg kell ám fizetnünk a panorámát, csak hülyén hangozna, hogy „ablakadózunk”. Portugáliában ezért 2016-ban az ingatlanadót emelték meg ott, ahol a kilátás túlságosan is pazar. Jó, mi?

Szóval nem csoda, hogy sok vakablak látható még ma is az épületeken. Az más kérdés, hogy szerintünk nagyon dekoratívak tudnak lenni, a ház belsejében pedig nagyon is jó szolgálatot tehetnek.

 

A Fa-Héj Kft-nek is vannak jó ötletei vakablak feldíszítésére

Mi, a Fa-Héj Kft-nél ugyan csak rendes ablakokat készítünk, de a blogon számos ötletet találsz arra, hogyan dekorálhatod akár a vakablakodat is. Szerintünk a bepolcozás is egy remek ötlet, de kívülről zsalukkal is varázsolhatsz.

Olvasgasd a blogunkat, ha pedig személyesen is szükséged van az asztalostudásunkra, írj nekünk.