Múlt héten megkérdeztünk, hogy vajon jó asztalos lennél-e. Mert ez a munka, mint minden más is, nem magától értetődő. Minden szakmának megvan a maga titka, a maga erőssége, amelyet csak és kizárólag gyakorlattal (ha úgy jobban tetszik, tapasztalattal) lehet "ellesni". Ehhez pedig nem elég, ha csak “Csináld magad” videókat nézel vagy sokat olvasol.
Természetesen rengeteg hasznos oldal és tanács van a neten, mi is azon vagyunk, hogy neked segítsünk, viszont fenntartjuk, hogy jó asztalos csak akkor lehet valakiből, ha elkötelezett a szakma iránt. Hobbiként űzheted nyugodtan, de tudd, hogy annak is megvan a maga veszélye.
Tudás nélkül nincs asztalos
Sokan azt hiszik, ha kipróbáltak pár ötletet, elolvastak egy barkácskönyvet és gyakran beszélgetnek a fűrészárussal, minden menni fog. Jó lenne azt mondani, hogy igen, de nem.
Tudjuk, hogy a tanulás szó az utolsó, amelyet hallani akarsz, de bizony az asztalos szakmában a tradicionális eszközöktől kezdve a mai "kütyükig" minden (hangsúlyozzuk minden!) szerszámot ismerned kell töviről hegyire.
Tudnod kell,
- hogyan működnek,
- hogyan javíthatod meg őket,
- milyen veszélyeket rejthetnek,
- hogyan bánj velük.
Olyanok, mint az emberek: ha nem találod meg velük a hangot, ha nem tudod, mi bajuk van, ha nem tudod, hogyan közelíts feléjük és hogyan ápold "a kapcsolatotokat", elbuksz a szerszámszerelemben. (Bocs, itt is tavasz van!)
Tudnod kell azt is, hogy a fát legalább háromféleképpen alakíthatod át:
- hajlítással,
- forgácsolással,
- sajtolással.
Megfelelő körülményeket kell biztosítanod a kinti vagy a benti asztalostevékenységekhez is. Az messze nem elég, hogy van egy sufnid vagy udvarod. Ha hatékony akarsz lenni, akkor mindennek kialakítod a maga helyét (tárolók, munkapad, maradék anyagok raktározása stb.) és figyelsz az időjárási és egyéb körülményekre is. Igen, benti munkavégzés során is. Egy rosszul szigetelt, nem szellőztethető helyen hamarabb megfulladsz vagy megfagysz, minthogy elkészülne életed első széke.
Az asztalos erős
Az sem árt, ha fizikailag is rendben vagy. Nem kell izomembernek lenned, nem muszáj eljárnod mindennap a konditerembe, de légy azzal is tisztában, hogy az asztalos munka nem épp a könnyű fizikai munkákhoz tartozik. És nem csak azért, mert egy láncfűrész marha nehéz, hanem azért, mert a fa sem könnyű. Ha emeltél már meg gerendát, tudod, miről beszélünk. De még gerendára sem kell gondolnod, elég csak egy átlagos forgácsolt lapra. A 30-dik megemelésénél már rendesen tud fájni, ha nem vagy edzésben. Ugyanezt persze elmondhatjuk a kalapácsokról is. Üss 100-at egy átlagos méretűvel, és megérzed a hatását.
És ha már a fizikai erőnlétnél, egészségnél tartunk, azt is érdemes észben tartanod, hogy ez egy zajos munka. Ha nem akarsz halláscsökkenéstől szenvedni, szerezz be egy jó fülvédőt, mielőtt nekiállsz dolgozni. Az sem árt, ha minden balesetvédelmi előírást kívülről fújsz: így nagy eséllyel megmarad az összes ujjad és nem esik más bajod sem.
A Fa-Héj Kft leveszi a terhet a válladról
Na, most hogy így jól rád ijesztettünk, reméljük, inkább minket kérsz fel a nagyobb munkák elvégzésére. Ha profi minőségű ajtókat, ablakokat, egyedi bútorokat szeretnél, örömmel elkészítjük neked. Ha pedig mindezek ellenére asztaloskodnál otthon, olvasd el blogcikkeinket. Sokat tanulhatsz belőlük.