A karantén idején a legtöbbünknek gond, hogy mivel kössük le a gyermekeinket. A nagyoknak ott a suli, de a legkisebbeknek játék kell. A fiúkkal az asztalosműhelyben azon gondolkodtunk, hogyan segíthetnénk most ebben neked is. Aztán beugrott, hogy fajátékkészítési tippekkel. A fajátékok ugyanis időtálló darabok és nekünk, asztalos felnőtteknek is örömet szereznek.
A fajátékok története egyidős az emberiséggel. Persze az ősember nem tudatosan játszott még így, de belénk van kódolva a játék öröme, ezért az is, hogy mindennel képesek legyünk elszórakozni.
A kis „ősgyerekek” is így tehettek annak idején a botokkal, ágakkal. Persze ők inkább „harci játékokat” készíthettek, hiszen ezt látták a nagyoktól. (Csak mamut helyett maximum egymásra vadásztak a barlang körül.) Na de mit játszhatnak a mai gyerekek?
Készíts fajátékokat otthon!
Rengeteg fajáték kapható a boltokban és ezek most egyre divatosabbak is, ami nem baj, sőt. A fa szeretete legalább átmegy a kicsikbe is, ráadásul természetes, egészségre sem káros játékokat adunk nekik.
Ilyeneket viszont te is tudsz otthon készíteni, ha nincs most sok pénzed a gyermekeid megörvendeztetésére, vagy félre akarsz vonulni a gyerekzsivajtól egy jól megalapozott indokkal.
Ha egy faragóművész veszett el benned, akkor nekieshetsz az otthoni rönköknek, hasáboknak, és faraghatsz agyra-főre mindenfélét. Mi azonban egyszerűbb megoldást javaslunk.
Fakártyák
Igen, jól olvastad: készíts kártyajátékokat fából! Mire is lesz ehhez szükséged?
- Falécekre,
- fűrészre,
- csiszolópapírra,
- vonalzóra,
- ceruzára és festékekre, valamint
- lakkra.
Most elmondjuk pár egyszerű lépésben, mit is tegyél, hogy a gyermeked vigyorogjon, a párodtól pedig újabb sört zsebelj be.
Fakártya készítése
- Válogass ki egyforma vastagságú és szélességű léceket. (Ha nincs otthon, bármelyik barkácsboltban kaphatsz.)
- Csiszold le alaposan, hogy ne legyen szálkás. (Te sem akarod, hogy a gyermeked fél percenként felvisítson, igaz?)
- Vonalzóval mérd ki és ceruzával jelöld be, hogy mekkorák legyenek a falapocskák. (Ne a saját tenyeredben gondolkozz. A fő, hogy a kisfiad vagy a kislányod kényelmesen tudja fogni és pakolgatni a lapokat.)
- Fűrésszel vágd azokat méretre. Erre talán a legjobb, ha az ún. dekorpírfűrészt használod. Azzal villámgyorsan kiszabhatod a lapokat.
- Csiszold le a kész kártyákat.
- Végül vedd elő a művészi énedet és rajzolj.
Fajátékok fakártyákkal
Memóriakártya
Ha memóriakártyát készítesz, akkor dolgozhatsz rajzsablonnal is, hogy egyformák legyenek a párok. De ha ehhez lusta vagy, készíts egyszerűbb alakzatokat – kör, négyzet, háromszög, csillag – vagy csak színpárokat. De van még könnyebben elkészíthető játék is!
Dominó
Ha ugyanis nem akarsz túlzásokba esni, dominót is készíthetsz. Így csak pöttyöznöd kell és nagyon hamar elkészülhetsz. Ha viszont valami extra bonyolultra vágysz (hiszen már megőrültél a karantén alatt), kirakós is lehet a falapokból.
Fakirakós
- Ehhez illeszd össze a fakártyákat egy képalakba össze,
- rögzítsd körben (akár a jól bevált szigszalaggal), hogy ne mozduljanak el, és
- fess rá egy teljes művet. Minél egyszínűbb, annál jobb. Hadd legyen el vele a gyerek, amíg te nyugodtan sörözöl.
- Ha kész vagy, lakkozd le az egészet, hogy valóban tartósak legyenek a lapok.
Hidd el, megéri a fáradtságot! És hogy komolyak is legyünk, a játék tényleg hasznos: fejleszti a gyermekeid fantáziáját, kreativitását, téged pedig türelemre tanít és meg fog nyugtatni. Most úgyis ezekre van a legnagyobb szükségünk.
Ha neked azonban másra is, például európai színvonalú bútorokra, nyílászárókrra lenne szükséged, vedd fel velünk a kapcsolatot.