Habár ritkán beszélünk róla, a jó fakerítés ugyanúgy szívügyünk, mint a nyílászárók vagy az egyedi bútorok. Tény, hogy mostanában ez utóbbiak gyártásával foglalkozunk inkább, ettől függetlenül elengedhetetlennek érezzük, hogy írjunk a fakerítésről is. Miért? Az összkép miatt.
Minden valamire való asztalos igényes (jó, úgy is mondhatjuk, hogy kényes) a munkájára. Mi is arra törekszünk, hogy a legjobb minőségben készítsük el az ablakokat, bel-és kültéri ajtókat, egyedi bútorokat. Éppen ezért fontosnak tartjuk, hogy az otthonok külső képe a lehető legtökéletesebb legyen, és a leghívebben tükrözze a benne lakók személyiségét. Egy családi háznál pedig mi más is lehetne ez, mint a ház, a telek és az azt határoló kerítés összhangja.
Miből készül a kerítés?
Kerítés persze többféle lehet. Készülhet
- kőből,
- téglából,
- fémből, és a számunkra olyan fontos
- fából is.
Manapság nagy divat ezek kombinációja, akár háromféle anyag „egyesítése” is. Maradjunk most azonban értelemszerűen a fakerítésnél. Az igazinál.
Csak a fakerítés a jó?
Mert hogy léteznek fautánzatok is. Persze nyugodtan választhatsz ilyet, ha azt szeretnél, mi nem vagyok bigott asztalosok. A mi célunk nem az, hogy mindenkinek mindene fából készüljön, de ha mégis a fa mellett döntesz, akkor meg fogunk szólalni. Nem mindegy ugyanis, hogy a fakerítésed megy-e, illik-e a faablakaidhoz, a tetőgerendához vagy a bejárati ajtódhoz.
Olyan ez, mintha fabútorokkal pakolnád tele belül a házat, de a különböző faanyagok inkább zavarók egymás mellett, mintsem harmonikusak. Érted, ugye?
A kerítés és nyílászárók párosításánál sem mindegy tehát, milyen fából készítteted őket.
Milyen a jó fakerítés?
Ha már adottak a fa ablakok, akkor színben és anyagban is ahhoz illő legyen a kerítésed. Ez azonban mégsem olyan egyszerű, hiszen nem mindegy, milyen fát használsz hozzá.
A kerítés eleve kültéri, ezért
- strapabírónak,
- ellenállónak kell lennie, és
- ki kell bírnia akár a szélsőséges időjárást is.
Egy ébenfa például erre alkalmatlan, de a borovi fenyőt mindenképp javasoljuk, esetleg más keményebb fát, mint a bükk-, a tölgy-, esetleg az akácfát.
Az anyagon kívül azonban az sem mindegy,
- hogy lécekben vagy rönkökben gondolkozunk,
- hogy alapozott vagy alap nélküli kerítést tervezünk,
- és azt is tudnunk kell, hogy a fa még „kerítésállapotában” is élő, vagyis nem mérettartó.
Állandó, rendszeres (3-5 évenkénti) kezelést, azaz legalább festést igényel, de mi úgy hisszük, megéri a fáradtságot.
Aki szereti a fát, annak mindenképp javasoljuk, hogy öltöztesse fel szépen a telkét. Még akkor is, ha tudjuk, hogy számos országban egyáltalán nincsenek kerítések, maximum dísznek a virágágyások köré. (Persze azok is fából. Naná.) Magyarországon azonban mások a szokások, a hagyományok, és mi, emberek is bizalmatlanabbak vagyunk. Nincs is ezzel semmi baj, de legalább adjuk meg a módját! Ne legyünk restek, és igazítsuk a faablakokat és faajtókat a fakerítéshez, vagy épp fordítva!
A Fa-Héj Kft-nél mi biztosan mindent meg fogunk tenni azért, hogy csodálatos legyen az otthonod összképe. Nézd meg nyílászáróinkat.