Nagyon régóta tervezzük, hogy írunk az egyik „leggyilkosabb” asztalosszerszámról, de eddig valahogy nem jött ki a lépés. Most viszont, hogy jönnek a hűvösebb időszakok, nekünk is szükségünk van némi vérpezsdítésre. Ne aggódj, nem megyünk át teljesen horrorba, attól kedvesebb fiúk vagyunk, de óhatatlanul összekapcsolódik a kettő. Persze nem miattunk.
Fűrész a filmiparban
A filmesek – sajnos valós események miatt is – előszeretettel használják fel a mi szeretett és igen hasznos munkaeszközünket elrettentő képekhez. De be kell látnunk, van is benne valami: a fűrész valóban ijesztő. Az ember a fogak miatt azonnal harapásra, tépésre, vágásra asszociál, és nem feltétlenül arra, amire a fűrész tényleg való, fafeldolgozásra.
Neked például hányszor jutott már eszedbe a barkácsboltban, hogy leemeld az egyik legnagyobb láncfűrészt és eljátszd vele az erőművészt? Ugye, hogy laikusként valami ilyesmit kötsz hozzá? Erőt, vagányságot, harciasságot. De azt vajon tudtad-e, hogy az első láncfűrész hivatalosan orvosi eszköz volt?
A fűrész titkai
Két skót orvos, még a 18. században találta ki ezt az eszközt (egymástól függetlenül), és csontfűrészként használták az amputációk során. Ezt először a motoros láncfűrész, majd a Gigli-fűrész (csontvágó acélszál) váltotta fel, amellyel gyorsabban és könnyebben tudtak könnyíteni a betegek állapotán.
Tudnod kell ugyanis, hogy a régi láncfűrészek nagyon nehezek és nehezen kezelhetők voltak. Még 80-90 évvel ezelőtt is két személy kellett hozzájuk egyszerre. A technológia változásainak köszönhetően azonban egyre könnyebbek és praktikusabbak lettek, így ma már alapszerszám az asztalosműhelyekben is.
A világ első fűrésze
Persze nem a láncfűrész volt az első fűrész a világon. Ha hiszed, ha nem, a világ legelső fűrészét a neandervölgyi ősembernek köszönhetjük. A halak gerincéből kiindulva készítették el a maguk kövekből vagy csontlemezekből álló kezdetleges fűrészeiket, amellyel nagyon is jól boldogultak. Ha láttál mál a tévében túlélős műsort, ott is megfigyelhetted, hogy a magára hagyott embertársunk a dzsungel legmélyén tényleg képes ilyen klassz szerszámok gyártására.
Az más kérdés, hogy ha ma még mindig ilyen eszközökkel dolgoznánk, nagy valószínűséggel hamarabb körbe sétálnád a Földet, minthogy elkészülne az egyedi bútorod.
De szerencsére az ókorban megismerték a vasércet, megjelent a vas, így ma már különböző fűrészekkel dolgozhatunk. Mint például az intarziás asztalosok is. Gondoltad volna, hogy a 17. században megjelent intarziás berakások is fűrésszel és nem késsel készültek? Bizony, mégpedig fonalfűrésszel, merthogy ilyen is van.
A fűrészek fajtái
Nem fogunk részletekbe belemenni, mert akkor nyithatnánk egy asztalosiskolát, de mindenképpen szemléltetni szeretnénk, mennyire sokféle fűrész létezik. Az egyszerűség kedvéért felsoroljuk, aztán ha valamelyik jobban érdekelne, írj nekünk bátran.
Kézi keretes fűrészek:
- darabolófűrész,
- csapozófűrész,
- nyakalófűrész,
- kanyarítófűrész,
- sarokkivágó fűrész,
- fonalfűrész (lombfűrész)
Kézi keret nélküli fűrészek:
- rókafarkfűrész,
- lyukfűrész,
- illesztőfűrész,
- gerinc- vagy hevederfűrész,
- furnérfűrész
Fűrészgépek:
- keretfűrészgépek,
- szalagfűrészgépek és
- körfűrészgépek
Ezeken belül leginkább a szúrófűrészeket (ezeket hívják sokan dekopírfűrésznek), a sokoldalú multifűrészeket és talán a szablyafűrészt ismerik a legtöbben. Ha mégsem, érdemes körülnézned a barkácsboltokban. Fantasztikus látvány és messze nem olyan ijesztő, mint a cikkünk eleje.
Reméljük, ma is tudtunk neked valami újat nyújtani, és ha arra is kíváncsi vagy, hogyan dolgozunk a Fa-Héj Kft-nél a fűrészeinkkel, válassz bátran szolgáltatásaink közül.