Konyhabútor nélkül nem lehet élni. Akárhonnan is nézzük a kérdést, valamilyen tárolóra mindenképp szükségünk van, hogy a főzéshez nélkülözhetetlen eszközöknek helyet biztosítsunk. De vajon hogyan?
A régi konyhák
Réges régen erre tökéletesen megfelelt egy kisebb szekrény és rengeteg szeg akasztó gyanánt. A nagyszüleink idejében azonban már a spór és az asztal játszotta a főszerepet. (Az a varázsasztal, amelyről írtunk itt blogon.) Akkoriban nem volt külön mosogató, így ahhoz épített szekrény sem, és nagyon sokszor még a falikút is hiányzott.
Faluhelyen rendszeresen az utcai kútról hordták a vizet, és tálban mosogattak, sőt tálban is fürödtek. Általában ez utóbbit is a konyhában.
Nos, ilyen tisztálkodási lehetőséget már ne keressünk itt, de praktikus, a családok életét megkönnyítő konyhabútorokat igen.
A mai konyhabútorok
Az alapkonyhabútor ma (gépesítés nélkül)
- a konyhaszekrény (pultfelülettel),
- a mosogatószekrény
- és valamilyen dolgozófelület.
Ez a konyha nagyságától függően lehet
- egy ún. sziget a helyiség közepén,
- beépített konyhabútorok esetén azok „teteje” vagy maga
- a konyhaasztal, amely egyben étkezőasztalként is szolgálhat.
Hogy mindezek valóban értünk legyenek és segítsék a konyhában tartózkodók dolgát, nem árt figyelnünk pár alapszabályra.
Milyen a jó konyha, a jó konyhabútor?
- A konyha elrendezése legyen kézre álló, azaz a különböző tárolószekrényeket és felületeket érjük el könnyen. Ez azért fontos, mert így a főzés feleannyi időbe telik majd, mintha mindig kilométereket kellene futkosnunk egy-egy edényért vagy merőkanálért.
- A konyhapult magasságát ahhoz a személyhez állítsuk be, aki a leggyakrabban fog rajta dolgozni.
- Ugyanez vonatkozik a mosogatóra is (még abban az esetben is, ha lesz mosogatógépünk). Hosszútávon ugyanis kifejezetten árt a deréknak, ha túl alacsony lábakon áll a mosogatószekrény.
- A konyhabútor egyes darabjai legyenek praktikusak: nézzük meg, hogy a bennük lévő polcok állítható magasságúak-e. Nincs annál dühítőbb, amikor a kedvenc sörös korsónk nem fér be sehová.
- A leggyakrabban használt eszközöket tegyük elérhető helyre. Ha csak megoldható, ne kelljen állandóan hajolgatni egy-egy tányérért vagy pohárért.
- Gondoljunk a gyerekekre is. Ha semmit nem érnek el, az nemcsak nekik, de nekünk sem jó, mert állandóan bennünket fognak nyaggatni, hogy adjunk oda valamit.
- Idejében gondoljuk végig, hogy milyen konyhai gépeink lesznek. A söröskorsóhoz hasonlóan nagyon idegesítő, ha a konyhai robotgépünknek sem tudunk megfelelő helyet biztosítani.
- Ne feledkezzünk el a nagyobb konyhai gépek (mosogatógép, sütő, tűzhely) beépíthetőségéről sem. Érdemes itt is figyelnünk arra, hogy ne kelljen sokat hajolgatnunk. Mennyivel jobb egy szemmagasságban beépített sütő, nem?
- A konyhagépeknél használjuk ki azok tartófelületeit is, ha vannak. Ha például nem faltól falig, padlótól mennyezetig építjük be a konyhát, érdemes a szabad felületekből hosszú, összefüggő pultot kihozni. Munkafelületből ugyanis sohasem lehet elég.
- Amit pedig talán meg sem kellene említenünk, az a helykihasználás fontossága. Gondos tervezés nélkül a konyhánk vagy túlzsúfolt vagy hézagos lesz, és a legbiztosabb, hogy nem praktikus. Ne sajnáld az időt a konyhátok kitalálására, mert nagy valószínűséggel ez lesz az otthonotok központi tere.