Az ablak egy olyan „tárgy”, szerkezet, amely a legkülönbözőbb szakmák ismeretét követeli meg magának. Pedig – ahogy legutóbb olvashattad – tulajdonképpen egy lyukról beszélünk, csak ennek a lyuknak kissé felvitte a jóisten a dolgát.
Mert egy tökéletes ablak elkészítéséhez, behelyezéséhez és megfelelő használatához
- kőművesmunka,
- asztalostudás,
- lakatos végzettség,
- mázoló szakképesítés és persze
- üvegezésben való jártasság sem ártana.
Talán így már érthető, hogy őseink nem igazán törték magukat, hogy százablakos kilátásuk legyen. Ráadásul hazánkban még akkor sem használtunk üvegablakokat, amikor körülöttünk már mindenki.
Ablaküvegek régen
Elődeink sokáig olyan vászonnal vagy vastagabb olajos papírral takarták el a nyílásokat, amelyek átengedték a fényt. (A papírt is azért „zsírozták be”, mert áttetszővé tette az anyagot.)
Elterjedt volt még a Mária-üveg használata is, és ha a régi kályhákra gondolsz, te is tudod, milyen az. Mi például előszeretettel néztük azon keresztül a lángokat, amikor még kicsik voltunk. Ma már ne nagyon keresd a Mária-üveget, ezt a gipszkristályból hasított lemezt inkább a villamosiparban használják.
Egy szó, mint száz, az ablak takarásának módja sokat változott az utóbbi pár száz évben, az asztalosmunka-része azonban kevésbé.
A mai ablakok
Az ablakok ma is tokból, keretből/szárnyakból, vasalatból és persze az üvegből állnak, formájukat tekintve azonban többfélék lehetnek:
- Négyszögletesek
- Háromszögalakúak
- Körablakok
- Különböző ívesek (szegmens, félszegmens, csúcs stb.)
Bőven van hát miből választanunk, ha épp átalakításon vagy házépítésen törjünk a fejünket. Nem beszélve arról, hogy ezek inkább csak külsőségek, az ablakok ereje nem a formájukban mutatkozik meg igazán, hanem a
- szárnyaik számában
- az anyaguk milyenségben és a
- nyitásmódjukban.
Egy ablak lehet egyszárnyú, kétszárnyú vagy akár többszárnyú is, attól függően, mennyire szeretnénk világosat az adott helyiségben, vagy mennyire kívánjuk változatossá tenni a házunk kinézetét. Ezt persze befolyásolhatja az is, hogy szeretnénk-e „ablaktakarókat” is.
Az ablakok „ajtaja”
Mit értünk ezalatt? Természetesen
- a zsalukat,
- a spalettákat és
- a rólókat.
Az első kettőt sokan keverik, pedig van köztük különbség.
A zsalu egy kitámasztható külső ablakszárny, a spaletta pedig ablaktábla, amely általában vésett és keretes, valamint összehajtható. Most érezhetően újra reneszánszát kezdik élni ezek a szerkezetek, amit mi, asztalosok nem is bánunk, mert szerintünk ezekkel igazán teljes egy családi ház összképe.
Nem beszélve arról, hogy a Fa-Héj Kft-nél amúgy is a faablakokat, fanyílászárókat és az ezekhez illő faszerkezeteket preferáljuk, mert időtállók és környezetbarátak. Az pedig, hogy te pontosan milyet, kérsz tőlünk, megbeszéljünk. Keress bennünket nyugodtan.