Szerinted mi volt hamarabb? Az ablak vagy a ház? Természetesen a kérdés becsapós, különben nem tennénk fel. Ha a házra a mai formájában gondolunk, akkor logikusan az ablakok láttak később napvilágot. Ha viszont az emberek építkezési szokásait vesszük figyelembe a kezdetektől mostanáig, akkor bizony hamarabb volt ablak a „házon”. De hogyan lehetséges ez?
Ez bennünket, asztalosokat különösmódon érdekel, hiszen bútorok készítésén kívül ablakkeretekkel is foglalkozunk. Milyen lenne már, ha nem tudnánk róla egy-két érdekességet, ugye?
Neked viszont nem kötelező ismerni az emberek lakószokásait, ezért bevezetünk egy újabb asztalos titokba.
Enyhhelyek és cserények
Nem a barlangoktól szeretnénk most elindulni, hiszen azok nem építmények, hanem a természet ajándékai voltak. Kutatások szerint a mai házak elődjeit az enyhhelyek jelentették, vagyis az enyhet, nyugalmat nyújtó helyek.
Ezeket úgy kell elképzelni, hogy nádból vagy rőzséből elkerítettek egy pici, konkrétan egy embernyi területet a földön, háttal a széljárásnak, és ha meg akart pihenni az emberfia, oda behúzódott. Ezeket az enyhhelyeket alakították tovább cserénnyé, amelyet ma már inkább karámnak mondanánk. A cserényeket később úgy formálták át, hogy egyik részében az állatokat, másik részében az embereket szállásolták el. Ezt követte a hármastagozás, amilyen házalapokat egyébként még ma is láthatunk eldugott falvakban.
Most már csak az a kérdés, hogy jön ide az ablak.
Az ablakok megszületése
Hát úgy, hogy a kezdetleges házak, azaz az enyhhelyek a nádfalon kívül semmiből sem álltak, vagyis nem volt se tetejük (ekhójuk), se zárható ajtajuk. Egy nyitott szögletről beszélünk csupán, ahonnan csak hátrafelé nem lehetett kilátni.
Vagyis az enyhelyek igazából ablakok voltak a nagyvilágra némi szélfogóval.
Az már más kérdés, hogy az első egyszemélyes kunyhókat aztán ázsiai módon kontyossá, csuhegyessé, boglyássá vagy nyerges kialakításúvá építették, így maximum a füstnek biztosítottak felül egy kis szabadjárást.
Azért, hogy mégis kilássanak, később kémlelőhelyet vágtak a rőzsébe. Az idők haladtával ezt a folyamatot megfordították, és a fecskefészek házaknál, keresztkötésekkel már eleve kialakították a mereglyéken az ablak helyét.
Innentől pedig már te is ismerheted a történetet.
A mai ablakok
Átlátszó állatbőrökkel, textilekkel fedték be az ablaknyílásokat az időjárás és az állatok elleni védelem miatt, egészen az üveg megjelenéséig. Azokat bekeretezték, beépítették, és ma már ott tartunk, hogy nincs ház ablak nélkül. A mi örömünkre is, mert nagyon szeretjük a fanyílászárókat.
Amennyire kötöttnek és behatároltnak tűnhet az ablakkeretek készítése, annyira kreatív munka is a tervezése. De ez már inkább rajtad, a vásárlón múlik. Mert a Fa-Héj Kft-nél olyan ablakkeretet varázsolunk az otthonodba, amilyet csak szeretnél.
Ha hobbitosat, akkor olyat. Csak szólj időben.