A kalapács egy tipikusan magától értetődő szerszám. Szerintünk soha senki sem gondolkozik el a létjogosultságán. A kalapács mindenki életének a szerves része, minden háztartásban megtalálható, és már „nemesítve” is van. Nem, nem olvastál félre. Vannak külön női kalapácsok is. Kicsik, „csinosak”, könnyűek.
És persze ott vannak a nehezebb szerszámok is, a súlyosabb kalapácsok. No meg az sem mindegy, miből készülnek.
A kalapács fajtái
Anyagukat tekintve többféle kalapács érhető el az üzletekben:
- fanyelű (somból, fenyőből, kőrisből, hickoryból, akácból)
- fémnyelű
- üvegszálas nyelű
- műanyagnyelű
Ha a kalapácsfejet nézzük, akkor vannak
- mágneses fejű,
- rézfejű,
- ólomfejű,
- fafejű,
- gumifejű és
- műanyagfejű kalapácsok is.
De már a készítésük alapján is megkülönböztetjük, hogy
- egybe épített (a fémnyelűek ilyenek) vagy
- két darabból álló kalapácsról beszélünk-e.
Az pedig, hogy melyik szakma képviselői használják, szintén további csoportosítást tesz lehetővé.
Kalapácsok a különböző szakmákban
Nem fogjuk tudni felsorolni az összeset, mert míg az ősemberek csak kőbaltát, szakócát használtak, amelyek a kalapács elődjei voltak, addig ma már rengetegféle kalapács van.
Mást használnak az ácsok, mást mi, asztalosok, és mást a bírók vagy az orvosok is. Bizony, nekik is van kalapácsuk. És ha már itt járunk, a konyhában is használunk „kalapácsot” a klopfoláshoz, igaz? De akkor nézzük meg, milyen kalapácsokkal is találkozhatunk manapság.
Vannak tehát
- háztartási-,
- lakatos-,
- bádogos-,
- kovács-,
- asztalos-,
- cipész-,
- ötvös-,
- szobrász-
- kőműves-
- és ácskalapácsok.
Ezek alapján pedig létezik
- nyelezett,
- szeghúzó,
- palázó,
- gipszkarton,
- kőtörő, (amilyen a pörölyfejű is)
- szeghúzós,
- üvegező,
- illesztő és
- vakolat leverő kalapács.
Samu, a nagybetűs Kalapács
Van azonban egy nagy-nagy kedvencünk. Szó szerint is nagy. Ő pedig Samu. Talán ismered. Nem lehet pontosan tudni, hogy miért hívják épp Samunak ezt a 10 kilós (vagy még több) kalapácsot, mi azonban a következőre gondolunk.
Magyarországon divat volt, hogy a legnagyobb, legnehezebb, akár 5 mázsás bikákat Samunak nevezték. Ez volt a leggyakoribb bikanév. És mivel ez a kalapács is nehéz, súlyos, gyanítjuk, innen kapta a nevét.
Erre enged következtetni az a tény is, hogy például a németek Matadornak nevezik. (Dunántúlon pedig nemes egyszerűséggel Népszavának.)
Mire jó a Samu?
A Samu eredetileg kőtörő kalapács volt, a bányákban használták, használják. A kovácsok viszont egyengető kalapács gyanánt dolgoztak vele: amikor ketten alakították a fegyvereket, a szerszámokat az üllőn, akkor Samuval ütöttek mindig másodiknak, vagyis azzal simították el a formáló ütés nyomát.
Ma legtöbbször falbontáshoz használjuk, felújításoknál.
Az biztos, hogy nagyon férfias szerszám, mi kifejezetten szeretjük. Akkor is, ha az asztalos szakmában is csúcsminőségű gépekkel dolgozhatunk. Mert a kalapács, az igazi, az eredeti, örök.