Ma már mindent természetesnek veszünk. Természetes, hogy ég a lámpa, hogy gombnyomásra meleg van, hogy pár kattintással mindenről tudomást szerzünk a világban. Természetes, hogy van rajtunk cipő, hogy van mire leülnünk és hogy van a fejünk felett tető. (Remélhetőleg.) De soha nem gondolunk bele, hogy ez mind-mind köszönhető valakinek.
És itt most nem a feltalálókra gondolunk elsősorban, hanem azokra az emberekre, akik ezeket napi szinten lehetővé teszik. A szabókra, a villanyszerelőkre, az informatikusokra és igen, ránk, asztalosokra is.
Az asztalos érted van
Mi mind olyan háttérmunkások vagyunk a világban, akik azért dolgozunk, hogy az emberek élete jobb és kényelmesebb legyen. Csendben végezzük a dolgunkat, és gyártjuk a használati tárgyakat. A mi, vagyis a Fa-Héj Kft. esetében
- szekrényeket, amelyekbe bepakolhatod a ruháidat.
- asztalokat, amelyekre felteheted az ételt, vagy amelyeken dolgozhatsz.
- komódokat, amelyekben azt tárolsz, amit csak akarsz.
- ajtókat, hogy biztonságban legyél és
- ablakokat, hogy mindig legyen természetes fényed otthon.
De mi, asztalosok nemcsak a hétköznapjaidban vagyunk jelen. A mi szakmánk tipikusan olyan, amelyre mindig és mindenhol szükség lehet. Még a kultúra világában is. Ugye nem gondoltál erre sem?
A színházi asztalos
Most volt szerdán a Színházi világnap, és bizony büszkén húztuk ki magunkat. Mert az asztalosoknak is sok köze van a színházhoz. Hallottál már a színházi asztalosokról? Tudod, hogy mit csinálnak? Tudod, hogy ugyanolyan fontos feladatot teljesítenek, mint bárki a színházi életben?
Persze vannak tipikus monodrámák, vagy kétszemélyes előadások, amelyek nem feltétlenül igényelnek extra sok asztalosmunkát, de azért egy székre biztos, hogy mindig szükség van.
A színházak rendszeresen hirdetnek színházi asztalos álláshelyeket. Hogy ez mennyivel másabb, mint a „sima” asztalosmunka? Sokkal is, meg nem is.
Mit dolgozik a színházi asztalos?
A színházi asztalos ugyanúgy megrendelésre dolgozik, de a tevékenységébe többféle bútor, szerkezet, épület tartozik bele.
Egy színházi asztalos tulajdonképpen mindent megcsinál a színházi darabokhoz, amelyek díszletei azt követelik meg. A díszlettervező megtervezi a produkció tárgyi látványvilágát, az asztalos, pontosabban az asztaloscsapat pedig elkészíti azt. Ennek köszönhetően építenek
- állványzatot,
- mozgó díszleteket,
- speciális bútorokat, de
- akár hagyományosakat is.
Szóval mindent, amit a rendező és a díszletesek kitalálnak.
Ez is háttérmunka, de ez is rengeteget ad hozzá a látványhoz. Mi lenne, ha a következő alkalommal ilyen szemmel is néznéd az előadást? Érdekes, ugye?
Na, mi ezért vagyunk büszkék a kollégáinkra és minden szakmabeli vagy nem szakmabeli „háttérmunkásra”. Komolyan úgy gondoljuk, hogy csak így kerek az egész világ. A színházi és a valós is. Bár Shakespeare óta tudjuk, hogy ez a kettő ugyanaz.