3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Amikor az emberek még barlangokban éltek, csak magukra számíthattak. Hogy ne jöjjenek be a vadállatok a barlangba, botokkal és tűzzel védték magukat. Barlangajtó ugyanis még nem volt. Hamar megtanulták azonban, hogy nagyobb kövekkel, hánccsal, esetleg állatbőrrel, majd textíliákkal védekezhetnek az olyan külső behatások ellen is, mint

  • a szél,
  • a vihar,
  • a homok vagy
  • az ártó szellemek.

De igazi védelmet még a tűz és ezek együttes hatása sem nyújtott.


Őseink viszonylag hamar rájöttek, hogy stabil nyílászárókra van szükségük. A fáról már írtuk, hogy nagyon erős, de könnyen alakítható anyag, így kézenfekvő volt, hogy az ácsok és asztalosok hosszú évszázadokig csak fából készítették az ajtókat.

Az első ajtók

Az idő haladtával eleink természetesen egyre ügyesebben dolgoztak, és egyre nagyobb és cifrább ajtócsodákat alkottak. A gazdagság, jólét szimbóluma lett a hatalmas, díszesen faragott bejárati ajtó. De már időszámításunk előtt is díszes faajtókat építettek például a sumér templomokhoz.

Az olyan országokban, ahol rendszerint száraz idő volt, nem kellett vetemedéstől tartani. Az ókori Görögországban azonban már készítettek „ajtótokokat” is:

  • küszöb gyanánt köveket,
  • tartáshoz vasalatokat,
  • erősítéshez bronzrácsokat használtak.

Az átlagember ajtaja azonban rendszerint vesszőfonatból készült lap volt, amelyet sehogy sem rögzítettek. Ha be akartak jönni, akkor egyszerűen megfogták, és arrébb tették. Lakat és kulcs gyanánt pedig egy egyszerű bot vagy rúd szolgált, amelyet a két oldalt lévő ringlikbe dugtak.

Az egyik legrégibb, még ma is látható faajtó egyébként nem is olyan messze, Londonban található. A Westminster Apátság Chapter House elnevezésű helyiségébe nyílik, és valamikor a 11. században építették. Emlékszel? Múlt heti blogbejegyzésemben írtam, hogy mennyire tartós a fa, és milyen sokáig használható. Nem hiszem, hogy kellene ennél jobb bizonyíték.

Az asztalos és kedvenc ajtaja

Persze azóta gyorsan elrepült újabb ezer év, és rá sem lehet ismerni az ajtókra.

Nekem személy szerint nagy kedvencem a westernkocsmák lengőajtaja. Na jó, ez nem éppen tipikus biztonsági ajtó, de olyan vagány érzés lehet egy ilyet berúgni és közben megforgatni a coltot. Végül is farsang van, akár be is öltözhetnék…

De előbb elkészítünk a műhelyben még jó pár ajtót, amelyek már egyáltalán nem olyanok, mint az ősi asztalos-időkben.

A mai ajtók ugyanis

  • különböző anyagokból készíthetők,
  • biztonsági rendszerekkel ellátottak,
  • színesek, mintásak,
  • tehát fantasztikusan változatosak.

 10703956_685233248240286_2842709801761512407_o.jpg

Faajtók a Fa-Héj Kft-nél – avagy használd ki a farsangot te is!

A Fa-Héj Kft.-nél mi természetesen csak faajtókat készítünk, mert nem tudunk és nem is akarunk elszakadni a fától. Nyílászáróink minden minőségi követelménynek megfelelnek:

  • hő- és hangszigetelők,
  • tökéletesen védenek, nem mellesleg
  • stílusosak.

Persze simán lehetséges, hogy a te ízlésed homlokegyenest más, mint az enyém. Mert míg én elvagyok a western lengőajtókkal is, addig te valami különlegesre vágynál. Ezért igyekszünk alkalmazkodni minden igényedhez.

Vagyis te választod ki az ajtód stílusát, a színét, sőt, a felületkezelést is, mi pedig elkészítjük neked.

Ha nem tudod, milyen ajtót szeretnél pontosan, vagy milyen illene a házadhoz, lakásodhoz, nézz körül galériánkban. Ott biztosan találsz pár klassz ötletet.

De ha mégsem, akkor öltözz be te is cowboynak/cowgirlnek farsang alkalmából és rúgj be pár lengőajtót. Biztosan segít ihletet szerezni.