3100 Salgótarján, Erdész u. 42.

Az emberek többsége szereti a fából készült használati tárgyakat, bútorokat, ajtókat, ablakokat, mégis sokan „félnek” tőle. Gyakran hallani, hogy azért tartjuk magunkat távol a fától, mert a fabútorokat

  • kikezdi a szú,
  • elkorhadnak,
  • dohosak,
  • szaguk van.

Valóban, mindez megtörténhet a fával. A fa ugyanis élő anyag, még halálában is. Biztosan hallottad már, hogy ha például fa laminált padlót teszel le, esetleg parkettát, akkor a végleges rögzítéssel (szegélylécezés) érdemes várni, mert egy darabig még „mozog” az anyag. Vagy például fa ajtótokok, fa ablakkeretek beépítésénél is figyelembe kell vennünk, hogy a fa még él. Nekünk, asztalosoknak ez egyértelmű, de szeretném, ha te is tudnál róla.


Mitől is van ez?

Attól, hogy a fa nedvességtartalma kivágáskor még magas. Hogy a tárolt fa mennyi idő alatt szárad ki, az pedig

  • a környezettől,
  • a hőmérséklettől és persze
  • a levegő páratartalmától is függ.

Egy idő után azonban minden fa beáll, megszokja a környezetét és nagyon hosszú ideig kiszolgálja használóit. Mi, asztalosok eleve légszáraz, vagy szárazabb fával dolgozunk, amely minden minőségi előírásnak megfelel. A fából készült tárgyak, bútorok, használati eszközök így megfelelő ápolás mellett több száz évig is velünk maradnak.

Fabútorainkat még az ükunokáink is látni fogják

A legtartósabbak a tölgyből, akácból, szilből, mahagóniból és vörösfenyőből készülő eszközök. Ezek száraz épületben akár 500-1000 évig is fennmaradhatnak. Nem, nem olvastál félre, valóban ilyen sokáig. Gondolj csak arra, hogy a múzeumokban, a muzeális értékű kastélyokban is láthatsz többszáz éves bútorokat, lépcsőket, ajtókat.

Közepesen tartósak az erdei fenyőből, dióból és kőrisből készített bútorok. Ezek „csak” 100-700 évig élnek velünk.

Még a nem tartós, színes geszt nélküli, vagy világos gesztű fák is használhatók azonban 60-500 évig.

Mondj még egy olyan anyagot, amelyet könnyű megmunkálni és ilyen sokáig örömünket lelhetjük benne. Mert bizony a fa azon túlmenően, hogy tartós, környezetbarát anyag, még gyönyörű is. Esztétikai szempontból sem elhanyagolható tehát a használata.

Jó, ha tudod a fáról!

A faanyag színe, illata, tapintása, rajzolata mind-mind olyan külső jegyek, amelyek segíthetnek dönteni a számunkra leginkább tetsző faablak, faajtó vagy fabútorok, eszközök kiválasztásánál.

Nem szeretnék részletekbe bocsátkozni a fa tulajdonságainak kémiai magyarázatával kapcsolatban, egy dolgot viszont mindenképp kihangsúlyoznék:

A fa színe a teljes kiszáradásig még változhat. Használat során pedig a sötétebb fa halványodni, míg a világosabb sötétedni fog. Ezeket érdemes észben tartani, ha éppen fa nyílászárókat szeretnél vásárolni

A nyílászárók adják ugyanis az épület arcát, így nem mindegy, hogy az épp mosolygósabb vagy komorabb lesz. Ugye?

És ne feledd! A fa

  • könnyű,
  • jó hang- és hőszigetelő,
  • szilárd,
  • természetes,
  • a rajzolata miatt pedig egyedi.

 

És hogy mi a helyzet a farontókkal?

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy vannak gombák, rovarok, amelyek elméletben kikezdhetik a fát. A legújabb környezetbarát kezeléseknek és az új technológiájú megmunkálásnak köszönhetően azonban rögtön el is felejthetjük ezt a gondot. Ma is tökéletesen tartós és szilárd, igazi fabútorokat tudunk gyártani.

Ne félj tehát a fától! Inkább szeresd és használd hosszú-hosszú évekig. A Fa-Héj Kft-nél csak és kizárólag minőségi fával dolgozunk. Nézz körül galériánkban!